W jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć OC na samochód?
Wypowiedzenia OC pojazdu nie złożysz w każdej sytuacji i w dowolnym momencie. Muszą zaistnieć ku temu odpowiednie okoliczności. Jakie? Kiedy możesz wypowiedzieć OC?
Na koniec okresu ubezpieczenia
Możesz wypowiedzieć OC, jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela po zakończeniu aktualnej polisy. Wówczas wypowiedzenie musisz złożyć z uwzględnieniem art. 28. i najpóźniej dzień przed końcem okresu ochrony, aby uniknąć automatycznego przedłużenia.
Po automatycznym przedłużeniu umowy
Jeśli Twoja polisa OC została automatycznie przedłużona, a masz już nową ochronę u innego ubezpieczyciela, możesz wypowiedzieć tę automatycznie przedłużoną umowę w dowolnym momencie. W takim przypadku będziesz musiał pokryć składkę za wykorzystany okres. Pamiętaj także, aby powołać się na art. 28a.
Po zakupie używanego samochodu
Jeśli kupiłeś samochód z ważną polisą OC, masz prawo wypowiedzieć umowę po zbywcy w dowolnym momencie. Wówczas powinieneś złożyć dokument, uwzględniając art. 31. Jeśli nie wypowiesz umowy, polisa wygaśnie z końcem swojego okresu obowiązywania i nie przedłuży się automatycznie.
“Każde wypowiedzenie powinno być złożone z uwzględnieniem odpowiedniego artykułu. W przypadku oznaczenia błędnego powodu wypowiedzenia ubezpieczyciel odrzuci złożony dokument” - mówi Karolina Dziurka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Jeśli po zakupie samochodu zdecydujesz się wypowiedzieć polisę po zbywcy, pamiętaj o tym, aby zawrzeć nowe ubezpieczenie OC. Więcej na ten temat przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.
Kiedy nie możesz wypowiedzieć OC na samochód?
Omówiliśmy już sytuacje, w których możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC, więc teraz skupimy się na tym, kiedy nie możesz tego zrobić.
Wielu właścicieli pojazdów myśli, że po sprzedaży samochodu będą oni mogli wypowiedzieć ubezpieczenie OC i odzyskać składkę za niewykorzystany okres ochrony. Nic bardziej mylnego! Po zakupie auta polisa przechodzi na nabywcę i wówczas tylko on może złożyć wypowiedzenie. To do niego należy decyzja, czy chce kontynuować OC po zbywcy, czy zrezygnować i zawrzeć nową ochronę. Jeśli złoży wypowiedzenie, poprzedni właściciel otrzyma zwrot składki.
Kolejnym przykładem sytuacji, kiedy nie można złożyć wypowiedzenia, jest rezygnacja z nowo zawartej polisy. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy kierowcy zawrą umowę OC, po czym znajdą ubezpieczenie oferujące lepsze warunki. Wówczas jedynym możliwym rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy (nie wypowiedzenie!). Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy umowa została zawarta na odległość, czyli przez telefon lub internet, a od daty zakupu nie minęło 30 dni.
Co się stanie, jeśli nie wypowiesz ubezpieczenia OC?
Jeśli nie wypowiesz ubezpieczenia OC lub nie zrobisz tego na czas, narażasz się na dodatkowe koszty. Jakie?
Jeżeli nie wypowiesz polisy OC na dzień przed końcem okresu jej obowiązywania, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok przez tego samego ubezpieczyciela. Będziesz więc miał dwie aktywne polisy – automatycznie wznowioną i tę zawartą u innego ubezpieczyciela. W takiej sytuacji możesz wypowiedzieć automatycznie wznowioną ochronę, jednak zapłacisz składkę za wykorzystany okres, co doprowadzi do dodatkowych kosztów.
UWAGA!
Jeśli wypowiesz polisę OC i nie zachowasz ciągłości ochrony, narazisz się na karę za brak OC, która nawet za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu wynosi 1720 zł w przypadku samochodów osobowych.
Jak wypowiedzieć OC za pośrednictwem Mubi?
Porównywarka ubezpieczeń Mubi umożliwia swoim klientom złożenie wypowiedzenia OC za pośrednictwem specjalnego generatora.
W formularzu musisz wskazać:
1. dane pojazdu
- rodzaj pojazdu,
- markę, model i rok produkcji,
- numer rejestracyjny.
2. dane właściciela
- imię, nazwisko, adres zameldowania i numer telefonu właściciela (jeśli właścicielem auta są np. 2 osoby, wystarczą dane jednego właściciela).
3. dane polisy
- datę końca polisy,
- powód wypowiedzenia OC,
- numer polisy, którą wypowiadasz,
- nazwę firmy ubezpieczeniowej, z której ochrony rezygnujesz,
- adres mailowy.
Po podaniu wyżej wymienionych informacji system wygeneruje Twoje wypowiedzenie. Gotowy dokument otrzymasz na adres mailowy, który wskazałeś w formularzu. Wystarczy, że go wydrukujesz, podpiszesz i wyślesz za pomocą skanu lub wyraźnego zdjęcia na adres mailowy towarzystwa, z którego ochrony rezygnujesz. Pamiętaj, że nie musisz szukać adresu mailowego do swojego ubezpieczyciela, ponieważ informacje na ten temat otrzymasz w wiadomości razem z wygenerowanym dokumentem.
UWAGA!
Pamiętaj, że wypowiedzenie OC musi być własnoręcznie podpisane. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania takiego dokumentu, możesz go napisać ręcznie. Ważne jest to, aby na wypowiedzeniu były zawarte wszystkie wymagane dane.
Więcej na temat wypowiedzenia OC przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/wypowiedzenie-oc/.