Jeszcze w poniedziałek na zamknięciu notowań wartość netto majątku Muska wynosiła 289 miliardów dolarów. W tym czasie wartość rynkowa ExxonMobil, firmy związanej wydobyciem paliw kopalnych, wyniosła 272 mld dolarów, podał Bloomberg Billionaires Index. Musk jest również wart więcej niż megamiliarderzy Bill Gates i Mark Zuckerberg razem wzięci.

Wzrost wartości majątku prezesa Tesli można przypisać dwóm czynnikom. Akcje Tesli wzrosły w poniedziałek o ponad 12 proc. po tym jak Hertz, firma wynajmująca samochody, ogłosiła, że wzbogaci swoją flotę 100 000 Tesli. Dodatkowo wpływowy analityk motoryzacyjny, Adam Jonas z banku inwestycyjnego Morgan Stanley, oszacował niedawno cenę docelową Tesli na kwotę 1200 dolarów za akcję. Ten ogromny jednodniowy zysk spowodował, że Tesla przekroczyła granicę 1 biliona dolarów. Na dzień 27 października wartość jednej akcji Tesli na Wall Street wynosi około 1043 dolary

Musk jest czołowym zwolennikiem rezygnacji z benzyny i oleju napędowego na rzecz pojazdów elektrycznych. Stanowi to ogromne długoterminowe zagrożenie dla ExxonMobile. Największa amerykańska firma naftowa została niedawno mocno skrytykowana za swoją strategię klimatyczną, a dwa miejsca w jej zarządzie trafiły do ​​funduszu hedgingowego działającego na rzecz klimatu.

Reklama

Tesla stała się beneficjentem ogromnego zainteresowania przyszłością pojazdów elektrycznych, które wybuchło na Wall Street. Miało to istotne przełożenie na wzrost wartości rynkowej firmy wśród 11 największych światowych producentów samochodów. Tesla jest warta ponad trzy razy więcej niż Toyota, drugi najcenniejszy producent samochodów, którego kapitalizacja rynkowa wynosi około 280 miliardów dolarów i która może pochwalić się sprzedażą i zyskami przewyższającymi wartość Tesli.

Poprzednio Musk na krótko przyćmił wartość ExxonMobil na początku 2021 roku. Z powodu silnych wzrostów wartości ropy na międzynarodowych rynkach, akcje Exxon są w tym roku o prawie 60 proc. droższe niż w 2020 roku.