"8,08 zł/l to nowy historyczny rekord cen oleju napędowego na krajowych stacjach paliw, tym samym podbity został poprzedni rekord średnich cen diesla 7,95 zł/l z 10 marca. W skali tygodnia diesel podrożał średnio 48 gr/l" - ocenił w piątek analityk Reflexu Rafał Zywert.

Z danych Reflexu wynika, że o 36 gr/l do średniego poziomu 6,94 zł/l wzrosła średnia cena benzyny Pb95. Autogaz potaniał o symboliczny 1 gr./l do 3,11 zł/l.

"Średni poziom cen benzyny Pb95 może w przyszłym tygodniu wzrosnąć do 7,09 zł/l. Ceny diesla mogą utrzymać się na zbliżonym średnim poziomie 8,10-8,15 zł/l" - prognozuje Zywert.

Zwrócił uwagę, że po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej i paliw gotowych w pierwszym tygodniu października sytuacja na rynku ropy naftowej nieco się ustabilizowała.

Reklama

"W piątek rano ropa Brent kosztowała 94 dolarów za baryłkę i jest blisko 4 dolary na baryłce tańsza niż przed tygodniem. Na rynek wracają obawy o recesję i popyt na paliwa w dłuższym okresie" - wskazał Rafał Zywert.

Przypomniał, że OPEC, Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) oraz amerykańska EIA rewidują w dół prognozy tempa wzrostu popytu na ropę naftową.

"Zdaniem MAE ostatnia decyzja OPEC+ doprowadzi realnie do spadku podaży ropy o 1 mln baryłek dziennie i zwiększa zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie MAE zrewidowała w dół o 0,47 mln baryłek dziennie do 1,7 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji paliw w 2023 roku, ze względu na pogarszające się perspektywy gospodarcze, wzrost cen i restrykcje pandemiczne w Chinach" - zaznaczył analityk Reflexu.

Zwrócił uwagę, że OPEC z kolei zrewidował w dół do 2,64 mln baryłek dziennie oraz 2,34 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowego popytu na ropę naftową w tym i przyszłym roku.

"Prognozy dla 2023 roku zostały zrewidowane w dół o 0,7 mln baryłek dziennie. Zdaniem OPEC światowy popyt na ropę osiągnie w przyszłym roku poziom 102 mln baryłek dziennie" - dodał Zywert.

Wskazał, że amerykańska EIA spodziewa się wzrostu światowego popytu na paliwa w tym roku o 2,1 mln baryłek dziennie, w przyszłym 1,5 mln baryłek dziennie.

"EIA prognozuje średnią cenę ropy naftowej Brent w przyszłym roku na poziomie 95 dolarów za baryłkę. Amerykańska produkcja ropy naftowej wzrośnie w przyszłym roku o 0,7 mln dziennie do 12,4 mln baryłek dziennie ustanawiając nowy historyczny rekord" - podał Zywert. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska