Jak podał wydział komunikacji społecznej CBA, funkcjonariusze stołecznej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z Prokuraturą Okręgową Warszawa-Praga postępowanie dotyczące podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mln zł w mieniu banku w związku z udzieleniem kredytu inwestycyjnego na sfinansowanie zakupu centrum wystawowego w Opolu.

Śledztwo dotyczy także działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez usiłowanie uzyskania 23 mln zł nienależnego podatku VAT.

Jak podało Centralne Biuro Antykorupcyjne, ustalenia śledczych wskazują, że kredytu udzielono bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia jego spłaty, pomimo braku zdolności kredytowej, a następnie prolongowano terminy jego spłaty poprzez kolejne aneksy, ukrywając tym samym straty banku.

W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali w Warszawie czterech rzeczoznawców majątkowych. CBA podało, że wszystko wskazuje na to, iż przygotowane przez nich operaty szacunkowe podnosiły wartość nieruchomości, a tym samym służyły do uzyskania zwiększonych kwot kredytów.

Reklama

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w lipcu ubiegłego roku. Wówczas to warszawscy funkcjonariusze CBA zatrzymali 10 osób, w tym byłych prezesów zarządu banku, byłych członków zarządu, dyrektorów oraz pracowników banku, a także byłych i obecnych prezesów zarządów spółek z województwa mazowieckiego.

>>> Czytaj też: Banki wygrywają w sądzie. Ponad 70 proc. wyroków dot. kredytów walutowych zapadło na ich korzyść