„Dominującą pozycję w Europie Środkowej nadal zajmuje Polska (w pierwszym półroczu 2013 wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,09 mld euro)" – czytamy w komunikacie.

„Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów najlepszymi nieruchomościami biurowymi i magazynowymi w Polsce, w drugiej połowie 2013 r. może zostać zawartych szereg transakcji przy dość agresywnych stopach kapitalizacji" - powiedział Soren Rodian Olsen, dyrektor ds. inwestycji w nieruchomości biurowe i magazynowe w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, cytowany w komunikacie.

Wśród najważniejszych transakcji należy wymienić zakup biurowca Senator w Warszawie przez Union Investment, zakup przez Unibail-Rodamco udziałów w kompleksie Złote Tarasy od m.st. Warszawy. Raport przypomina, że uzgodniono również szereg dużych transakcji, które po sfinalizowaniu mogą znacząco zwiększyć wolumen inwestycji w drugim półroczu. Wybrane transakcje to Silesia City Center w Katowicach – 412 mln euro, Galeria Dominikańska we Wrocławiu – 151,7 mln euro, Portfel Charter Hall (Szczecin, Wrocław, Gliwice, Katowice, Kraków) – 174,5 mln euro.

Reklama

Według danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w drugim kwartale 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 631 mln euro, czyli więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podkreślono w informacji.

>>> Czytaj również: W UE tańsze mieszkania niż w Warszawie są tylko w Budapeszcie

„W drugim kwartale 2012 r. dominującą pozycję w Europie Środkowej nadal zajmowała Polska, na którą przypadło niemal 72 proc. łącznej wartości inwestycji, natomiast w Czechach i na Słowacji zainwestowano tylko po prawie 100 mln euro. W Rumunii i na Węgrzech nie odnotowano w ubiegłym kwartale większych transakcji inwestycyjnych, mimo iż w pierwszym kwartale bieżącego roku zainwestowano na Węgrzech 159 mln euro" – czytamy dalej.

Od początku roku zainwestowano w Europie Środkowej ok. 1,73 mld euro, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. Zważywszy na znaczny wolumen transakcji na zaawansowanym etapie, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, wartość obrotów za cały rok może przekroczyć ubiegłoroczną, wskazuje raport.