Luksusowe domy schodzą na pniu

Piętnaście domów wycenionych na 5 milionów funtów (6 milionów dolarów) lub więcej zostało sprzedanych w Mayfair i St. James's w grudniu i styczniu, według danych zebranych przez LonRes. Tylko w jednym innym miesiącu – grudniu 2020 r. – w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano ponad pięć transakcji przekraczających 5 milionów funtów.

„Mayfair to bezpieczna przystań dla zamożnych nabywców, którzy chcą ulokować pieniądze w londyńskiej nieruchomości” — powiedziała Camilla Dell, partner zarządzający w firmie Black Brick Property Solutions. „Występuje dotkliwy brak podaży i stały popyt, który wspiera ceny”.

Reklama
ikona lupy />
Oferty o wartości co najmniej 5 milionów funtów w londyńskiej dzielnicy Mayfair, St. James's / Bloomberg

Dane pokazują, że Mayfair i St. James's odnotowały taką samą liczbę sprzedaży obiektów powyżej 5 milionów funtów, co Knightsbridge, South Kensington i Hampstead łącznie w tym samym okresie dwóch miesięcy. Dzielnica jest domem dla najzamożniejszych londyńskich najemców, w tym luksusowych detalistów, galerii sztuki i funduszy hedgingowych.

Lepiej mieć własny dom niż wynajmować hotel

Firma Dell z Black Brick twierdzi, że jedna szósta jej klientów aktywnie poszukuje zakupu w Mayfair, a preferencje wahają się od mieszkań za 5 milionów funtów do apartamentów rodzinnych za 15 milionów funtów. Dell dodał, że potencjalni nabywcy to Amerykanie, którzy chcą kupić domy wakacyjne, zamiast regularnie rezerwować hotele za tysiące funtów za noc.

„Wielu naszych klientów odwiedza Londyn w szczycie sezonu – latem i w czasie Bożego Narodzenia – i spędza do 90 nocy w Londynie” – powiedziała. „Nawet przy opłatach za usługi nadal będziesz oszczędzać pieniądze, a ponadto uzyskasz korzyść z posiadania aktywów, które z czasem zyskają na wartości”.

Bogaci nie są uzależnieni od kredytu

Sprzedaż luksusowych mieszkań przewyższa tempo sprzedaży na szerszym londyńskim rynku mieszkaniowym, częściowo dlatego, że zamożni nabywcy są w dużej mierze chronieni przed wyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych ze względu na mniejszą zależność od zadłużenia przy zakupie domu. Jednocześnie słabość funta w stosunku do dolara kusi coraz więcej międzynarodowych nabywców do luksusowych nieruchomości w mieście.

ikona lupy />
Liczba sprzedaży o wartości co najmniej 5 mln GBP w grudniu i styczniu / Bloomberg

Jo Eccles, dyrektor zarządzający w agencji zakupowej Eccord, mówi, że popyt na luksusowe domy w Londynie utrzymuje się do 2023 r. Jeden z klientów Eccord sprzedał w grudniu dom w Mayfair ze swojego portfela na wynajem za około 50 mln funtów.

Według oddzielnego raportu LonRes, opublikowanego w zeszłym miesiącu, nowe instrukcje dotyczące sprzedaży domów o cenie co najmniej 5 milionów funtów były o 74 proc. wyższe w ostatnim kwartale ubiegłego roku w porównaniu ze średnią sprzed pandemii Covid.

ikona lupy />
Luksusowe domy w Londynie / Bloomberg