Niedobór mieszkań uderza w klasę średnią – informują szwajcarskie media. Według SRF sytuacja na rynku nieruchomości dostarcza problemów także grupie osób o niskich dochodach, dla której to kolejneutrudnienie przy wysokich kosztach życia.

Przyszłość najemców bywa niepewna. W dzielnicy Witikon w Zurychu całe osiedle z lat 60. „musi ustąpić nowej zabudowie” – podaje SRF. Zmiany w tej kwestii oznaczają, że ponad 100 mieszkań o niskich czynszach zniknie z Zurychu. „Nasi eksperci doszli do wniosku, że remont nie przyniesie pożądanego rezultatu, głównie ze względu na izolację termiczną” – opowiada w rozmowie z programem SRF “Rundschau” była radna St. Gallen Erika Forster, która obecnie jest prezesem zarządu firmy Ersian AG, zajmującej się nieruchomościami.

O ile wzrosły czynsze w szwajcarskich miastach?

Reklama

Koszt czynszu w Szwajcarii różni się w dużym stopniu od miejsca zamieszkania. Najwyższy średni czynsz w 2021 r. płacili lokatorzy w kantonie Genewa (ok. 18,70 CHF za m2), najniższy w kantonie Jura (ok. 11 CHF za m2) – podał portal Grenzgängerdienst.

Średni koszt wynajmu mieszkania w Szwajcarii w 2021 r.:

Jednopokojowe– ok. 752 CHF;

Dwupokojowe – ok. 1061 CHF;

Trzypokojowe ok.1270 CHF;

Czteropokojowe – ok. 1519 CHF.

źródło: Grenzgängerdienst

Największy wzrost cen od 2016 r. dotyczy Zurychu, czynsz wzrósł tam o 17 proc. Z kolei spadek (o 2,7 proc.) nastąpił w Lugano we włoskojęzycznym kantonie Ticino w południowo-wschodniej części kraju.

Wzrost czynszów w wybranych szwajcarskich miastach:
  • Zurych (o 17 proc.);
  • Bazylea (o 8,3 proc.);
  • Berno (o 5,6 proc.);
  • Sankt Gallen (o 5 proc.);
  • Lucerna (o 2,8 proc.);
  • Genewa (o 2,3 proc.).
źródło Homegate, SRF, wzrost od 2016 do 1 grudnia 2022 r. :

Trzypokojowe mieszkanie? „Myślałam, że będzie łatwiej…”

Tatiana od ponad pół roku szuka mieszkania w Zurychu. Jak opowiada serwisowi SRF, bierze też pod uwagę oferty w okolicach miasta. Kobieta potrzebuje miejsca dla siebie i nastoletniej córki. Oferta, z której będą mogły skorzystać, musi uwzględnić pozwolenie na obecność zwierząt w lokalu, ponieważ mają kota. Ich limit ws. kosztów to 1700 CHF (czyli ok. 7 907 zł) na trzypokojowe mieszkanie.

„Myślałam, że będzie łatwiej znaleźć mieszkanie jako stała opiekunka” – opowiada kobieta w rozmowie ze szwajcarskimi mediami. Jak dodaje, „rzeczywistość jest otrzeźwiająca. Dostaję tylko odmowy”.

Według ekspertów ze względu na migrację netto oraz spadek aktywności budowlanej mieszkańcy Szwajcarii mogą spodziewać się w 2023 r. kolejnych podwyżek czynszów. Problem związany z podażą lokali dotyczy szczególnie miast – podaje „Blick".