Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwrócili we wtorek uwagę, że we wrześniu 2023 r. średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła pułap 15 tys. zł, a w Warszawie było to 16 tys. zł. Z kolei w Łodzi wrzesień przyniósł stabilizację cen, zaś w Trójmieście - jej minimalny spadek.

Żniwa deweloperów

"Na rynku pierwotnym szaleństwo cenowe trwa. Nie dość, że deweloperzy podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z ich oferty. Te, które w niej zostają, są więc coraz droższe" – wskazuje ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. Marek Wielgo.

Reklama

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Krakowie i Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich wzrosła we wrześniu o kolejne 2 proc. wobec sierpnia, we Wrocławiu i Poznaniu - o 1 proc. przekraczając odpowiednio 13 tys. za mkw. i ponad 11,5 tys. za mkw. W Trójmieście odnotowano z kolei 2 proc. spadek - cena za mkw. zmniejszyła się z 13 967 tys. zł. do 13 633 tys. zł. Z kolei 7 proc. wzrost za cenę mkw. odnotowały mieszkania od deweloperów w Aglomeracji Katowickiej, przekraczając ponad 10 tys. zł za mkw.

Brak nowych mieszkań na rynku

Według wstępnych danych BIG DATA, w Krakowie pod koniec września w ofercie firm deweloperskich było o 49 proc. mniej mieszkań niż jeszcze dziewięć miesięcy temu. Natomiast w Warszawie oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 40 proc. Oferta mieszkań w Trójmieście zmniejszyła się przez rok o 25 proc., ale we wrześniu wzrosła w porównaniu z sierpniem. Według ekspertów prawdopodobnie to jest przyczyną spadku średniej ceny mieszkań dostępnych w ofercie trójmiejskich deweloperów.

"Łódź po raz kolejny pokazała, że jest w tym roku oazą stabilności wśród największych metropolii. I to zarówno pod względem wielkości oferty, jak i średniej ceny mieszkań. We wrześniu utrzymała ona bowiem poziom z sierpnia. A co najważniejsze dla kupujących nowe mieszkania, właśnie w Łodzi podrożały w tym roku najmniej, bo +tylko+ o 5 proc." - podano.

Rekordowe wzrosty cen metra kw mieszkań

Eksperci zauważyli, że w przypadku Krakowa, Warszawy i Trójmiasta, "można mówić o rekordowym od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. wzroście średniej ceny metra kwadratowego". "W ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania dostępne w ofercie deweloperów w Krakowie podrożały średnio na metrze aż o 28 proc., w Trójmieście - o 19 proc., a w Warszawie – o 18 proc." - wskazano.

W ocenie ekspertów, z punktu widzenia kupujących rosnące ceny w ofercie deweloperów znacznie lepiej obrazuje ich struktura. "Na przykład w Krakowie, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 10 tys. zł skurczyła się w tym roku z 21 proc. do 5 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 18 proc. do 46 proc." - podano.

Jak dodano, zmiany w strukturze cenowej odnotowano również m.in. w Warszawie i Trójmieście, a we wrześniu także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W sierpniu 55 proc. mieszkań w ofercie śląskich deweloperów miało cenę poniżej 9 tys. zł za mkw. Obecnie udział takich lokali wynosi 46 proc. Natomiast z 14 proc. do 23 proc. zwiększył się odsetek takich, za które trzeba zapłacić ponad 12 tys. zł za metr.

autor: Aneta Oksiuta