Władze kraju związkowego Tyrol poinformowały we wtorek o potwierdzeniu nosicielstwa koronawirusa u dwóch zamieszkałych w Innsbrucku 24-letnich osób, z których jedna ma pochodzić z włoskiej Lombardii. To pierwszy przypadek wykrycia koronawirusa w Austrii.

W trakcie wspólnej konferencji prasowej premiera krajowego Tyrolu Guenthera Plattera i szefa tamtejszego resortu zdrowia Bernharda Tilga podano, że obie zainfekowane osoby mają lekką gorączkę i przebywają na kwarantannie w klinice w Innsbrucku. Koronawirusa wykrył u nich już pierwszy test, który następnie powtórzono z takim samym wynikiem.

Ponadto objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem pojawiły się także u 55-letniego mieszkańca Linzu w kraju związkowym Górna Austria. Mężczyzna ten powrócił niedawno z grupowej wycieczki do Wenecji i jest obecnie izolowany w przychodni lekarza domowego. Wyniki przeprowadzonych badań będą znane po południu i opinia publiczna ma zostać o nich poinformowana. Pozostałym uczestnikom wycieczki nakazano, by na razie nie opuszczali domów i unikali kontaktów z innymi osobami.

Chorwacja: pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem

"Pacjent został umieszczony w uniwersyteckim szpitalu chorób zakaźnych w Zagrzebiu" - zakomunikował Plenković na konferencji prasowej.

"Jest to młody mężczyzna i ma łagodniejsze objawy; znajduje się w izolacji i jego stan jest w tej chwili dobry" - dodał.

Pacjent przebywał w Mediolanie we Włoszech od 19 do 21 lutego - podał minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz.

"Jest to choroba podobna do grypy i nie oczekuje się żadnych powikłań innych niż po grypie" - uspokajał Berosz, cytowany przez serwis Dnevnik.hr. "Zorganizujemy kwarantannę dla tych, którzy mieli z nim kontakt" - zapewnił.

Berosz podkreślił również, że Chorwacja wchodzi na wyższy poziom gotowości, a jej system opieki zdrowotnej ma wszystkie możliwości reagowania na zagrożenie.

"System opieki zdrowotnej jest gotowy i zrobimy wszystko dla bezpieczeństwa zdrowotnego kraju" - zaznaczył.

We wtorek dwa kraje sąsiadujące z Włochami, Chorwacja i Austria, potwierdziły pierwsze przypadki zakażenia nowym koronawirusem.

We Włoszech potwierdzono najwięcej w Europie przypadków zakażenia, 283, oraz najwięcej zgonów - siedem. Najwięcej przypadków zanotowano w Lombardii, której stolicą jest Mediolan - podały włoskie władze sanitarne.

Włochy: Obrona Cywilna: koronawirus w 20 prowincjach kraju

Jak ogłosiła włoska OC, w Lombardii zanotowano łącznie 212 przypadków, w tym sześć zgonów.

Największa liczba zarażeń w tym regionie jest w prowincji Lodi - 101. Ponadto w Cremonie jest ich 39, w Pawii 17, Bergamo 14, a w Mediolanie trzy. Kolejne są w mniejszych miejscowościach.

W regionie Wenecja Euganejska jest 30 zachorowań w Padwie i siedem w Wenecji. W Emilii-Romanii 17 przypadków koronawirusa potwierdzono w Piacenzy, cztery w Parmie, po jednym w Modenie i Rimini.

W Piemoncie są trzy zakażenia w Turynie, w Toskanii - po jednym we Florencji i Pistoi.

Po jednym przypadku stwierdzono w Bolzano w Trydencie-Górnej Adydze i w Palermo na Sycylii.

W Rzymie potwierdzono trzy przypadki; pierwsze we Włoszech, zanotowane na przełomie stycznia i lutego, to dwoje chińskich turystów z miasta Wuhan, epicentrum epidemii, oraz ewakuowany stamtąd Włoch.

W szpitalach w kraju przebywa łącznie 109 osób, w tym 29 na oddziałach intensywnej terapii. W domowej izolacji jest 137 zakażonych.

>>> Czytaj też: Czy przywieźliśmy koronawirusa z ferii? UE będzie szukała szczepionki