Osoby dodane do tej listy są odpowiedzialne w szczególności za działania przeciwko funkcjonowaniu Zgromadzenia Narodowego, tworzenie przeszkód dla politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w Wenezueli, a także poważne naruszenia praw człowieka i ograniczenia podstawowych wolności, takich jak wolność prasy i słowa.

Na liście znalazł się Luis Parra, który w maju próbował zastąpić Juana Guaido na stanowisku przewodniczącego parlamentu.

Reklama

Po poniedziałkowej decyzji UE na liście objętych sankcjami znajduje się 36 osób. Obejmuje ich zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów.

UE podkreśla, że będzie nadal działać na rzecz wspierania pokojowego rozwiązania demokratycznego w Wenezueli poprzez wiarygodne wybory parlamentarne.

W listopadzie 2017 r. UE wprowadziła sankcje wobec Wenezueli. Obejmują one embargo na broń i wyposażenie, które może służyć do represji, a także zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów osób znajdujących się na liście.

Wenezuela od ponad roku pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 r. Maduro po nieuznanych przez opozycje wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Dotychczas Guaido został uznany jako tymczasowy prezydent Wenezueli przez ponad 50 państw świata, w tym USA, Hiszpanię i Polskę. Poparcia udzieliły mu też Parlament Europejski oraz Organizacja Państw Amerykańskich.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/