„Czeka nas duże wyzwanie. Jeżeli chcemy, żeby przyjechali turyści zagraniczni, musimy podjąć działania prewencyjne - powiedziała. - Osoby te muszą wiedzieć, co robić, jeżeli pojawią się u nich symptomy Covid-19”.

Radna poinformowała, że jeżeli jakiś turysta źle się poczuje, powinien zadzwonić na nr. tel. 061, który funkcjonuje w kilku językach, a następnie zostanie skierowany do jednego z takich ośrodków.

Według katalońskiego rządu regionalnego może dojść do nowych ognisk zakażeń koronawirusem, w tym ze źródeł „importowanych”, po otwarciu granic UE, dlatego hotele powinny wypełnić warunki zachowania higieny, umożliwić zachowanie odległości i stosować środki ochronne. Na razie nie przewiduje się zamknięcia dyskotek, jak w przypadku Balearów, ale liczba bawiących się osób zostanie ograniczona.

W stolicy Katalonii, Barcelonie, otwarto dotąd 37 z istniejących 450 hoteli, a zgodnie z danymi regionalnego resortu ds. turystyki tylko 10 proc. miejsc zostało zarezerwowanych. Z powodu pandemii centrum Barcelony jest prawie puste, co jest nietypowe o tej porze roku w mieście, które jeszcze sześć miesięcy temu należało do 20 najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie - skomentował „El Mundo”.

Reklama

Stowarzyszenie hotelarskie w Barcelonie przewiduje pod koniec lipca otwarcie 23 proc. hoteli, w drugiej połowie sierpnia - 27 proc., a we wrześniu - mniej niż 40 proc. Nikt nie jest w stanie przewidzieć szacunkowej liczby rezerwacji.

Przemysł turystyczny, który generuje 12 proc. dochodu miasta i daje zatrudnienie 90 tys. osobom, teraz jest w sytuacji zagrożenia. Dochody sektora zmniejszą się w 2020 r. o 60 proc., co oznacza straty od 8 do 9 mld euro - ocenił prezes barcelońskiego komitetu wykonawczego ds. turystyki Eduard Torres.

W poprzednim roku ponad 83 proc. turystów przyjechało do Barcelony z zagranicy. Ile ich będzie w tym roku, komitet nie umie przewidzieć.

Władze miasta zachęcają do przyjazdu turystów krajowych i z państw ościennych, szczególnie francuskich, którzy mogą przyjechać samochodem lub pociągiem. Niepewność i nowe ogniska zakażeń oddalają jednak odnowienie turystyki międzynarodowej do 2021 r. - stwierdził „El Mundo”.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ kar/