Główna ekonomistka MFW Gita Gopinath i dyrektor departamentu finansów publicznych Funduszu Vitor Gaspar oceniają jednak, że mimo rekordowego długu publicznego rządy powinny się zdecydowanie wystrzegać zbyt szybkiego rezygnowania z programów pomocowych wspierających gospodarkę, ponieważ grozić to może zablokowaniem jej ożywienia.

"Zbyt wczesne zaciskanie budżetu stanowi ryzyko większe nawet niż wykolejenie ożywienia gospodarczego (ze względu na) przyszłe, jeszcze wyższe koszty budżetowe" - napisali Gopinath i Gaspar we wspólnej notatce.

MFW ogłosił też niedawne, że prognozuje większą od spodziewanej ogólnoświatową recesję. PKB strefy euro skurczy się o 10,2 proc., Ameryki Łacińskiej i Karaibów - o 9,4 proc., a USA - o 8 proc.

Reklama

Gospodarka strefy euro skurczy się w 2020 roku o 2,7 pkt proc. więcej niż przewidywano w kwietniu. PKB Niemiec spadnie o 7,8 proc. (-0,8 pkt proc. wobec kwietnia), a Francji o 12,5 proc. (-5,3 pkt proc.), podczas gdy PKB Hiszpanii i Włoch spadnie o 12,8 proc., odpowiednio -3,7 i -4,8 pkt proc. - podaje MFW.

Negatywnych skutków pandemii nie uniknie także Wielka Brytania, której PKB w 2020 roku ma skurczyć się o 10,2 proc. wobec 6,5 proc. szacowanych w kwietniu.

MFW przewiduje, że globalna gospodarka skurczy się o 4,9 proc. w porównaniu z 3 proc. prognozowanymi w kwietniu. (PAP)