Projekt, nazywany tak w nawiązaniu do „Nowego Ładu” (New Deal) prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, ma pomóc Korei Płd. przezwyciężyć kryzys związany z pandemią koronawirusa i sprawić, że jej gospodarka stanie się niskoemisyjna i będzie „nadawała tempo” na świecie.

Według Muna przemiany będą dotyczyły 10 obszarów, w tym przyjaznej dla środowiska energii, pojazdów przyszłości, wykorzystania sztucznej inteligencji czy inteligentnej opieki medycznej – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

„Koreańska wersja Nowego Ładu, ogłoszona dziś, jest początkiem wielkiej transformacji Republiki Korei. To początek wielkiego skoku, by ten kraj przewodził światu” - powiedział Mun, używając formalnej nazwy swojego kraju.

Reklama

„Rząd obiecuje bezprecedensowe inwestycje w koreańską wersję Nowego Ładu. Zainwestuje bezpośrednio 114 bln wonów państwowych funduszy do 2025 roku” - zaznaczył prezydent. Dodał, że całkowita suma inwestycji zwiększy się do 160 bln wonów (ponad 525 mld zł), gdy doliczy się pieniądze wydane przez sektor prywatny i samorządy lokalne.

W ramach projektu do 2025 roku ma powstać 1,9 mln nowych miejsc pracy. Już do roku 2022, gdy kończy się pięcioletnia kadencja Muna, rząd planuje osiągnąć "zauważalne rezultaty", wydać 49 bln wonów i stworzyć 890 tys. miejsc pracy - zapowiedział prezydent.

Przez koronawirusa gospodarka Korei Płd. skurczyła się w pierwszym kwartale br. o 1,4 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku, co było największym spadkiem od 2008 roku. Pandemia uderzyła w przemysł, eksport, konsumpcję i zatrudnienie. W kwietniu odnotowano w kraju największy spadek liczby miejsc pracy od 1999 roku.