KE: Dania stwarza ryzyko podważenia fundamentów systemu ochrony międzynarodowej uchodźców

3 czerwca 2021, 15:11 Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Rzecznik KE Adalbert Jahnz poinformował, że uchwalona przez Danię nowa ustawa dot. rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami UE stwarza ryzyko podważenia fundamentów systemu ochrony międzynarodowej uchodźców. KE zapowiedziała analizę duńskich przepisów.

"Przyjęliśmy do wiadomości ustawę uchwaloną przez parlament duński (...). Podzielamy obawy wyrażane przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, zarówno dotyczące zgodności projektu ustawy z międzynarodowymi zobowiązaniami Danii, jak i ryzyka podważenia fundamentów systemu ochrony międzynarodowej uchodźców na świecie" - powiedział rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Dodał, że unijny pakt o migracji i azylu opiera się na prawie do azylu jako podstawowym prawie w Unii Europejskiej, gwarantowanym przez Kartę Praw Podstawowych UE.

"Komisja dokładnie przeanalizuje duńskie przepisy w oczekiwaniu na ich wejście w życie, zanim podejmie decyzję o dalszych krokach" - dodał.

Duński parlament Folketinget przyjął w czwartek ustawę umożliwiającą rozpatrywanie wniosków o azyl w tym kraju poza granicami UE. Dzięki temu będą mogły powstawać ośrodki recepcyjne w innych krajach niż Dania, m.in. w Rwandzie.

Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów: rządzącej Danią socjaldemokracji oraz centroprawicowej opozycji.

Według ministra ds. imigracji i integracji Mattiasa Tesfaye, którego ojciec przybył do Danii jako uchodźca z Etiopii, "obecny system azylowy nie sprawdza się". W jego opinii jednym z rozwiązań jest utworzenie ośrodków recepcyjnych poza granicami UE, na terytorium państw trzecich. "Wówczas uchodźcy nie będą musieli płacić przemytnikom za miejsce na gumowej łodzi, a my zaoszczędzimy 300 tys. koron rocznie (ok. 40 tys, euro). Tyle wydajemy na każdego imigranta, który odmawia powrotu do domu" - tłumaczy.

Tesfaye twierdzi, że rząd "sporządził listę kilka krajów, z którymi jest możliwość nawiązania współpracy w zakresie utworzenia ośrodków dla azylantów". Wśród nich są m.in. Rwanda, Tunezja, Etiopia oraz Egipt - podała w czwartek gazeta "Jyllands-Posten".

Dania od 2005 roku nie przyjmuje wniosków o azyl w swoich placówkach dyplomatycznych.

W opinii duńskiego rządu zakwaterowanie osób starających się o azyl w państwie trzecim oraz rozpatrywanie tam wniosków nie stanowi naruszenia zobowiązań Danii wobec UE ani umów międzynarodowych.

Wcześniej duńską propozycję utworzenia ośrodków dla imigrantów w państwach trzecich skrytykował urząd wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców UNHCR. O tym zamiarze chłodno wypowiadała się również komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mars/

Źródło: PAP

Popularne

Proszę czekać...