W krótkim wystąpieniu telewizyjnym Benevides poinformowała, że oskarżenie zostało przygotowane zgodnie z przepisami konstytucyjnymi i skierowane do Kongresu Deputowanych, jednoizbowego parlamentu Peru.

Zamieszki w Peru

W odpowiedzi na zarzuty prezydent Boluarte stwierdziła we wtorkowym oświadczeniu, że są one “podłym manewrem politycznym”, a także należy je uznać za podjętą przez prokurator generalną próbę “odwrócenia uwagi” opinii publicznej od afery z udziałem prokurator Benevides.

Reklama

Krótko przed oskarżeniem prezydent i premiera Peru do siedziby prokuratury generalnej w Limie wkroczyli śledczy, nakazując przeszukanie pomieszczeń. Według policji Patricia Benevides miała kierować grupą przestępczą, nadużywając swe uprawnienia prokuratora generalnego do czerpania korzyści finansowych. Jeden z jej doradców został w poniedziałek aresztowany.

Zamieszki w Peru rozpoczęły się 7 grudnia 2022 r., krótko po impeachmencie przeprowadzonym przez parlament wobec prezydenta Pedro Castillo, który wcześniej próbował rozwiązać Kongres. Niebawem szef państwa został tymczasowo aresztowany przez policję pod zarzutem próby przeprowadzenia zamachu stanu.

Miejsce lewicowego polityka zajęła dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte, która pomimo licznych apeli do mieszkańców kraju nie zatrzymała nasilającej się fali zamieszek wywołanych przez zwolenników Castillo.

W trwających przez ponad miesiąc starciach zginęło 55 osób, a rannych zostało ponad 800. Według policji 580 poszkodowanych to funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa.

Marcin Zatyka