Równie wysoką efektywność, jeśli chodzi o zapobieganie ciężkiemu przebiegowi Covid-19 i chronienie przed zakażeniem ma szczepionka Abdala (CIGB 66) opracowana przez kubańskie Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii.

Soberana 2, która będzie produkowana w Iranie, powstała w laboratoriach Instytutu Szczepień im. Carlosa Juana Finlaya (IFV). Kierownictwo Instytutu zawarło umowę z irańskim Instytutem Pasteura, który wziął na siebie przeprowadzenie trzeciej fazy testów klinicznych. Ostatecznie, na początku lipcu preparat ten został dopuszczony do użytku w obu krajach. Zarówno Teheran, jak i Hawana podkreślają, że skuteczność kubańskiej szczepionki przekracza 90 proc., międzynarodowe środowisko naukowe czeka jednak na publikacje danych w specjalistycznych czasopismach, co pozwoli ocenić realny poziom ochrony, jaki daje szczepionka z Kuby.

Reklama

Jak podkreślają kubańskie media państwowe, Iran i Kuba, które są objęte sankcjami USA, zamierzają wyprodukować do końca roku 2 mln doz Soberany 2. Szczepionka pojawi się na rynku pod nazwą PastuCovac. Podczas trwającej jeszcze swej wizyty w Teheranie dyrektor hawańskiego Instytutu Finlaya, dr med. Vicente Vérez Bencomo podkreślił, że "wyniki wskazują, iż wszystko udało się znakomicie".

"Zazwyczaj - podkreślił Bencomo - trzeba aż 15 lat, by opracować od zera nową szczepionkę i wdrożyć jej produkcję, a nam udało się to w ciągu zaledwie roku".

IFV ma spory dorobek, jeśli chodzi o produkcję szczepionek - zaznacza w komentarzu Reuters. Blisko 80 proc. wszystkich szczepionek używanych na wyspie pochodzi właśnie z tego Instytutu.

Meksyk, Wietnam, Argentyna i Jamajka to kraje, które już wyraziły zainteresowanie zakupem kubańsko-irańskiej szczepionki. Jeśli tak by się stało, byłby to silny zastrzyk finansowy dla pogrążonej w ostrym kryzysie gospodarczo-społecznym Kuby.

Sankcje - przypomina Reuters - zazwyczaj są traktowane z mniejszą surowością, gdy chodzi o produkty medyczne, ale w praktyce zarówno wielkie koncerny farmaceutyczne, jak i banki zajmujące się stroną finansową takich transakcji, wolą ich unikać.

W związku z dramatyczną sytuacją epidemiczną w Iranie, gdzie od początku pandemii odnotowano 3 mln 792 014 zakażeń i 89 782 zgony z powodu Covid-19, Biały Dom wydał specjalne instrukcje zezwalające na obrót z tym krajem, gdy chodzi o środki walki z epidemią. Tego rodzaju ulgi nie są jednak stosowane w odniesieniu do Kuby, gdzie odnotowano łącznie 288 392 zakażenia oraz 8853 zgony wskutek Covid-19.