Zerwanie kontraktu z Francją przez Australię, które było następstwem podpisania przez USA, Wielką Brytanię i Australię strategicznego projektu AUKUS, wywołało poważny kryzys dyplomatyczny między Paryżem a Canberrą, a w rezultacie odbiło się na relacjach Australii z UE.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która omówiła kwestię anulowanego kontraktu z prezydentem Emmanuelem Macronem, powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla CNN: „Jedno z naszych państw członkowskich zostało potraktowane w sposób niedopuszczalny. Chcemy wiedzieć, co się stało i dlaczego, zanim wrócimy do pracy jak zwykle”.

Niemiecki deputowany Bernd Lange, który jest szefem komisji Parlamentu Europejskiego ds. handlu międzynarodowego oznajmił w rozmowie z australijskim radiem ABC, że "zabrakło zaufania" między Australią a pewnymi krajami w UE.

"To poważna sprawa, ponieważ (zerwanie kontraktu na okręty) jest atakiem na europejskie interesy i europejski przemysł" - dodał Lange. Przypomniał, że Niemcy również były zaangażowane w projekt budowy okrętów.

Lange zapowiedział, że kraje unijne rozmawiają na temat tego, jak zareagować na zerwanie kontraktu i ostrzegł, że negocjacje w sprawie porozumienia handlowego między Australią a Wspólnotą mogą zostać odłożone na później z tego powodu.

ABC wyjaśnia, że Australia zabiega o pakt o wolnym handlu, który zniósłby cła na jej wszystkie dobra eksportowane do UE.

W ostatnich dniach Paryż przekonywał swoich partnerów, że dyplomatyczna rozgrywka z Waszyngtonem dotyczy całej UE – poinformował w poniedziałek dziennik „Le Monde”.

Macron zwołał we wtorek posiedzenie Rady Obrony z udziałem minister sił zbrojnych Florence Parly oraz wezwanych na konsultacje ambasadorów z USA oraz Australii.

Zostali oni odwołani do kraju w piątek w związku z umową zawartą między Waszyngtonem, Canberrą i Londynem, która doprowadziła do zerwania kontraktu z Francją na zakup okrętów podwodnych.

W ramach nowego trójstronnego paktu AUKUS, nastawionego na współpracę obronną, Australia ma zbudować okręty podwodne o napędzie atomowym oparte na amerykańskiej i brytyjskiej technologii. Canberra zerwała w związku z tym kontrakt z koncernem Naval Group na dostawę francuskich okrętów podwodnych.