W artykule "Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu" szef polskiego rządu opisał zarówno historyczną, jak i współczesną rolę Polski na arenie międzynarodowej. "Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. To nie przypadek, że Polska jako pierwsza ostrzegała przed odrodzeniem rosyjskiego imperializmu. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni" - podkreślił.

Niepodległość to ciągłe zadanie

Morawiecki wyjaśnił, że właśnie z powodu świadomości ryzyka niepodległość jest dla Polaków "ciągłym zadaniem do realizacji" i dlatego Polska w najbliższym czasie przeznaczy na swoje bezpieczeństwo 2 proc. PKB, zbudowała rurociąg Baltic Pipe "prowadzony w poprzek Nord Stream, w poprzek rosyjskich interesów" i inwestuje w budowę elektrowni jądrowych.

Reklama

Premier wspomniał, że Polska ma już w tej kwestii doświadczenie płynące z 20-lecia międzywojennego. "Młody kraj w ciągu następnych dwóch lat musiał zmierzyć się z zagrożeniem zarówno ze wschodu, jak i z zachodu. Na niepodległość Polski nie godziła się ani rewolucyjna Rosja, ani Niemcy. Już w 1920 r. Armia Czerwona stanęła u bram Warszawy. W tym samym czasie propaganda niemiecka pisała, że Polska jest tylko państwem tymczasowym. Los II Rzeczypospolitej wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej. Armia Piłsudskiego odparła bolszewicką nawałę i uratowała nie tylko Polskę, ale i całą Europę".

Polska liderem wschodniej flanki NATO

W walce z propagandą skierowaną przeciwko prawu Polski do samostanowienia oraz w zagrożeniu pochodzącym ze Wschodu premier dopatruje się silnych podobieństw do obecnej ukraińskiej walki z Rosją. Morawiecki napisał ponadto, że Polska jest liderem wschodniej flanki NATO i chroni cały Sojusz. "Tak jak sto lat temu, tak i teraz Zachód może liczyć na Polskę".

Tekst ukazał się w nigeryjskich i ghańskich mediach z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości w ramach najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu", która powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Fundacji Narodowej, a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.