„Tampony i podpaski to podstawowe i niezbędne produkty. Zatem zapewniamy, że będą dostarczane pracownikom bezpłatnie, ponieważ dzięki temu miejsca pracy są zdrowsze i bezpieczniejsze” - powiedział cytowany w środowym komunikacie minister pracy Seamus O’Regan Jr. Zaś minister ds. kobiet, równości płci i młodzieży Marci Ien podkreśliła, że decyzja rządu przyczyni się do wzmocnienia „seksualnego i reprodukcyjnego zdrowia i praw (kobiet)”.

Bezpłatne produkty menstruacyjne będą też musiały zapewnić Izba Gmin, Senat oraz biblioteka parlamentu

Federalne regulacje kodeksu pracy dotyczą nie tylko urzędów federalnych i agencji oraz firm będących własnością skarbu państwa, ale także wielu prywatnych firm, takich jak m.in. linie lotnicze, lotniska, banki, firmy przemysłu zbożowego. Nowe regulacje obejmą też m.in. porty, przewoźników promowych, operatorów kanałów i operatorów rurociągów.

Reklama

Bezpłatne produkty menstruacyjne będą też musiały zapewnić Izba Gmin, Senat oraz biblioteka parlamentu, a także władze miejskie i prywatne firmy trzech terytoriów (Jukon, Terytoria Północnozachodnie i Nunawut) oraz rady plemienne w rezerwatach Indian.

Wcześniej w Kanadzie dwie prowincje, Kolumbia Brytyjska i Nowa Szkocja, podjęły takie decyzje w sprawie szkół. Wprowadzenie obowiązku udostępniania bezpłatnych produktów menstruacyjnych dla sektorów regulowanych federalnie zapowiedziano w maju ub.r. Ponadto w ubiegłorocznym budżecie federalnym przeznaczono 25 mln CAD na dwa lata na zapewnienie bezpłatnego dostępu do podpasek i tamponów dla osób, których nie stać na kupno. W pierwszej kolejności chodziło o indiańskie rezerwaty i zarządzane federalnie szkoły. Dalsza część finansowania zakupów dotyczy schronisk dla kobiet, organizacji charytatywnych i not-for-profit, organizacji lokalnych i młodzieżowych.

Bezpłatne produkty menstruacyjne zostały udostępnione po raz pierwszy na terenie Szkocji w 2018 r.

Bezpłatne produkty menstruacyjne zostały udostępnione po raz pierwszy na terenie Szkocji w 2018 r. i stopniowo zasięg programu poszerzano. W styczniu 2021 r. parlament Szkocji jako pierwszy na świecie uchwalił ustawę zobowiązującą lokalne władze i szkoły do zapewniania bezpłatnych tamponów i podpasek. Parlament Szkocji oceniał, że koszty na lata 2022-2023 wyniosą 8,7 mln funtów – podano w artykule zamieszczonym na stronach biblioteki kanadyjskiego parlamentu.

Z kolei w Kanadzie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Plan International Canada w 2019 r., 34 proc. kobiet i dziewcząt musiało rezygnować często lub czasem z innych wydatków, by mieć za co kupić produkty menstruacyjne.

W Kanadzie kwestie dotyczące opieki zdrowotnej są regulowane przez prowincje, ale parlament federalny może zapewniać prowincjom finansowanie.

Z Toronto Anna Lach