Centrowy ruch Europa Teraz zdobył ok. 26 proc. głosów - 24 mandaty, a koalicja Razem, której przewodzi Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) - 23 proc., czyli 21 mandatów. Na miejscu trzecim znalazł się sojusz Za przyszłość Czarnogóry, zdobywając 15 proc. głosów i 13 mandatów.

Zgromadzenia Republiki Czarnogóry składa się z 81 posłów, ich kadencja trwa cztery lata.

Europa Teraz - charakterystyka

Zwycięski ruch Europa Teraz założyło w czerwcu 2022 roku dwóch byłych ministrów finansów i gospodarki, Milojko Spajić i Jakov Milatović. Pierwszy z nich przewodził ugrupowaniu w zakończonych w niedzielę wyborach przedterminowych, drugi wygrał w kwietniu drugą turę wyborów prezydenckich z wieloletnim premierem i prezydentem Czarnogóry Milo Dziukanoviciem.

Reklama

"Wybory te udowodniły oficjalnie, że Europa Teraz jest najważniejszym graczem na czarnogórskiej scenie politycznej. Trudno przewidzieć, czy po wyborach powstanie stabilny rząd; na pewno bardzo trudno będzie go uformować" - ostrzegł w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji RTCG Ognjen Mitrović z CeMI.

Vesko Garczević z Uniwersytetu w Bostonie ocenił w rozmowie z Radiem Wolna Europa, że "możliwe jest, iż rządu ponownie nie uda się utworzyć i już na jesieni konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych wyborów". Czarnogórcy poszli w niedzielę do urn wyborczych, ponieważ po ostatnich wyborach w 2020 roku upadły dwa rządy i utworzenie trzeciego było niemożliwe przez ostatnie dziesięć miesięcy.

Spajić, lider Europy Teraz, zaznaczył, że nie zgodzi się na koalicję z DPS i ruchem URA, którego koalicja z Demokratami zdobyła 12,5 proc. głosów, czyli 11 mandatów. Jakub Bawołek (PAP)