W oświadczeniu opublikowanym w środę, Instytut Dzieł Religijnych (wł. Istituto per le Opere di Religione), jak jest oficjalnie nazywany Bank Watykański, stwierdził, że podjął „trudną decyzję” o zwolnieniu pary. Jak wyjaśniono, „zawarcie związku małżeńskiego wśród pracowników jest rażąco sprzeczne z obowiązującymi przepisami” w banku.

Powód? Bank chce być przejrzysty

„Decyzja ta, podjęta z głębokim żalem, była podyktowana potrzebą zachowania przejrzystości i bezstronności w działalności Instytutu i w żaden sposób nie miała na celu kwestionowania prawa dwojga ludzi do bycia małżeństwem” – cytuje oświadczenie serwis CNN. Bank stwierdził, że jego polityka ma na celu zapobieganie konfliktom interesów w instytucji zatrudniającej zaledwie około 100 pracowników, z których wszyscy pracują w tej samej lokalizacji.

Laura Sgro, prawniczka reprezentująca parę, która nie została wymieniona z nazwiska, powiedziała, że poinformowali oni bank o swoim zamiarze zawarcia małżeństwa w lutym, a nowe przepisyzakazujące małżeństw wśród pracowników zostały przyjęte dopiero w maju. Para, która ma troje dzieci, została poinformowana, że ich zatrudnienie zostało zakończone 1 października.

Papież Franciszek nie odpowiedział

Sgro dodała, że „zakwestionowała i podważyła” tę decyzję, ponieważ uważa ją za „nieważną, bezprawną i poważnie naruszającą podstawowe prawa jednostek i pracowników, a zatem pozbawioną jakichkolwiek skutków”. Małżeństwo zaapelowało o zwolnienie z przepisów do papieża Franciszka i dyrektora banku Giana Franca Mammiego. Żaden z nich nie odpowiedział na prośbę.

Historia skandali finansowych Banku Watykańskiego

Bank Watykański ma za sobą długą historię skandali finansowych. W 2013 roku papież Franciszek powołał komisję ekspertów, która miała zreformować struktury ekonomiczne i administracyjne Stolicy Apostolskiej. Od tego czasu śledztwa doprowadziły do skazania znanych osobistości.

Angelo Caloia, były szef banku, został skazany na prawie dziewięć lat więzienia za pranie pieniędzy i defraudację, stając się najwyższym rangą urzędnikiem watykańskim skazanym za przestępstwo finansowe. Giovanni Angelo Becciu otrzymał wyrok pięciu i pół roku pozbawienia wolności po tym, jak został skazany za kilka przypadków defraudacji. Jest on pierwszym kardynałem skazanym przez watykański sąd. Becciu zaprzeczył zarzutom, a jego prawnik powiedział, że planuje odwołać się od wyroku.

oprac. Marta Mitek