Bezzałogowe maszyny produkcji irańskiej, oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2 były niszczone przez systemy rakietowe odpalane z ziemi i z samolotów bojowych, przenośne systemy przeciwlotnicze, działka przeciwlotnicze, wielokalibrowe karabiny maszynowe i inne uzbrojenie - wyliczono w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych (https://tinyurl.com/3erce6y5).

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy nocą z wtorku na środę zestrzelono 12 maszyn Shabed-136 - przekazał serwis ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe (https://tinyurl.com/yckz2283).

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce Shahed-136 są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

Rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadzie wyprodukowanych w Iranie; przy pomocy tych maszyn przeprowadzane są ataki na cele oddalone o maksymalnie tysiąc kilometrów - informowało ukraińskie wojsko w zeszłym tygodniu. (PAP)