Możliwe ataki na żydowskie instytucje

"Nie możemy wykluczyć propalestyńskich wydarzeń - w tym tych mających na celu odwrócenie ról sprawcy i ofiary w wojnie przeciwko Izraelowi" - powiedział we wtorek rzecznik ministerstwa w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt". Niemieckie władze ostrzegły, że przed izraelskimi instytucjami i domami modlitw może także dojść do niezapowiedzianych akcji demonstracyjnych.

Rzecznik podkreślił, że wpływ terroru Hamasu przeciwko Izraelowi na sytuację bezpieczeństwa w Niemczech jest "bardzo uważnie obserwowany". "Walczymy obecnie wszelkimi dostępnymi nam środkami z odrażającym antysemityzmem i islamizmem, których doświadczamy" - oznajmił.

Reklama

Rząd: Społeczność żydowska może liczyć na wsparcie państwa

Kiedy po ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael, przeprowadzonym 7 października, w synagogę w Berlinie rzucono urządzenia zapalające, przewodniczący gminy żydowskiej Gideon Joffe powiedział: "85 lat po +nocy kryształowej+ synagogi w stolicy Niemiec znów mogą płonąć" - przypomniały niemieckie media.

Minister Faeser zapewniła, że społeczność żydowska może liczyć na wsparcie państwa. "Ale musimy również stać się jeszcze głośniejsi jako społeczeństwo i jeszcze wyraźniej sprzeciwiać się nienawiści wobec Żydów" - zauważyła.

Centralna Rada Żydów w Niemczech będzie 9 listopada gospodarzem głównego wydarzenia upamiętniającego 85. rocznicę "nocy kryształowej". Wezmą w nim udział kanclerz Olaf Scholz i prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier - poinformował portal "Handelsblatt".

Czym była "noc kryształowa"?

Mianem "nocy kryształowej" (niem. Kristallnacht) określa się pogromy Żydów w Niemczech, zainicjowane przez władze państwowe w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. W ich wyniku zamordowano 91 Żydów, spalono 171 synagog, splądrowano 8 tys. sklepów, a około 30 tys. Żydów deportowano do obozów koncentracyjnych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)