Dlaczego warto posłuchać wywiadu Carlsona z Ławrowem
Tucker Carlson, to nie tylko niezwykle popularny wśród wyborców republikanów amerykański dziennikarz. Niedawno gazeta The Hill cytowała demokratycznego stratega Jamesa Carville'a, który uważa, że Carlson ma znaczący wpływ na nominacje do gabinetu prezydenta elekta Trumpa. Innymi słowy, nie ma wątpliwości, że z głównymi tezami tego wywiadu zapozna się sam prezydent Donald Trump. Co więcej, Tucker Carlson ma mocny wpływ na zdanie amerykańskich wyborców. Sam wywiad jest dostępny w całości na kanale Tuckera Carlsona na platformie Youtube. Przy tym wywiad Carlsona z Ławrowem zgromadził ponad 3,5 miliona wyświetleń na jedynie tej platformie w ciągu 5 godzin od publikacji. Jest to bardzo wysoka liczba, wskazująca na duże zainteresowanie tym wywiadem. poniżej przedstawiamy kluczowe wypowiedzi ministra sprw zagranicznych Rosji.
Główne tezy wywiadu:
Zdaniem Tuckera Carlsona ten ponad godzinny wywiad ma odpowiedzieć m.in. na pytanie czy zbliżamy się do wybuchu III wojny światowej.
O wojnie w Ukrainie Ławrow powiedział, że:
- Rosja nie rozpoczęłaby specjalnej operacji wojskowej, gdyby Zachód i Kijów przestrzegali porozumień mińskich. Jak powiedział Ławrow "Gdyby nie przewrót w Kijowie, Krym byłby w składzie Ukrainy, a gdyby Kijów wypełnił Porozumienia Mińskie, Donbas pozostałby w składzie Ukrainy."
- Rosja nie chce zniszczyć ukraińskiego narodu, uważa Ukraińców za braci i siostry. Przy tym Ławrow uznaje prezydenta Ukrainy Zełenskiego za nieadekwatnego, jeśli chce włączyć ludzi rosyjskiej kultury z powrotem pod swoją jurysdykcję
- Rosja nie zamierza eskalować sytuacji na Ukrainie i liczy, że USA poważnie potraktują sygnał w postaci testu systemu "Oresznik"
- Ukraina nie mogłaby użyć nowoczesnej broni dalekiego zasięgu bez bezpośredniego udziału amerykańskich wojskowych
- to nie oni rozpoczęli wojnę, ponieważ ostrzegali, że zbliżenie NATO do ich granic stworzy problem. Kluczowy dla Rosji pozostaje status pozablokowy Ukrainy: "Żadnego NATO. Żadnych baz wojskowych, ćwiczeń wojskowych na ukraińskiej ziemi z udziałem zagranicznych wojsk".
- rozwiązanie konfliktu powinno uwzględniać włączenie do Rosji czterech nowych regionów i konieczność uchylenia ustaw rusofobicznych na Ukrai
Kwestie nuklearne i stosunki USA-Rosja. Zgodnie z wypowiedzią rosyjskiego szefa MSZ:
- Rosja i USA oficjalnie nie są w stanie wojny, konflikt na Ukrainie ma charakter hybrydowy
- Rosja nie myśli o wojnie z USA, która mogłaby mieć charakter nuklearny
- rosyjska doktryna wojskowa zakłada przede wszystkim uniknięcie wojny nuklearnej
- Rosja będzie oceniać administrację Trumpa po konkretnych działaniach, ale uważa go za silnego i przyjaznego,
- USA wcześniej wiedziały o systemie "Oresznik" i nie postrzegały testu jako naprawdę niebezpiecznego
- nie chcemy zaostrzać sytuacji. Ale ponieważ na terytorium Rosji używane są ATACMS i inne rodzaje broni dalekiego zasięgu, wysyłamy sygnały (użyciem systemu "Oresznik" - przyp. redakcji)
- Moskwa i Waszyngton mają kilka kanałów komunikacji, głównie wykorzystywanych do rozmów o wymianie więźniów
- o Trumpie "Myślę, że jest to silny człowiek, pragnący osiągać rezultaty, nielubujący się w zwlekaniu. Takie jest moje wrażenie. Jest bardzo przyjazny w rozmowie. Jednak nie oznacza to, że Trump jest prorosyjsko nastawiony".
Inne ważne wątki:
- Ławrow określił sytuację na Ukrainie jako tragedię, a w Palestynie jako katastrofę i podkreślił, że w Palestynie w ciągu roku zginęło dwa razy więcej cywilów niż przez 10 lat konfliktu ukraińskiego.
- o sankcjach "One nigdy nas nie zabiją. I to czyni nas silniejszymi".
- Rosja, Iran i Turcja utrzymują kontakty w związku z zaostrzeniem sytuacji w Syrii. Moskwa posiada informacje o zagranicznych sponsorach bojowników.