"Pięć lat temu Brytyjczycy podjęli doniosłą decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej i odzyskaniu kontroli nad naszym losem. Ten rząd doprowadził do brexitu i już odzyskaliśmy nasze pieniądze, prawa, granice i wody" - powiedział Johnson dziennikowi "Daily Express" z okazji rocznicy referendum.

Jak wskazał, od czasu wyjścia z UE Wielka Brytania wprowadziła nowy, punktowy system imigracyjny, szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie prowadzi szczepienia przeciw Covid-19, zawarła umowy handlowe z UE i 68 krajami, w tym z Australią, i rozpoczęła formalne rozmowy w sprawie przystąpienia do strefy handlowej Pacyfiku, CPTPP.

"Teraz, gdy odzyskujemy siły po tej pandemii, wykorzystamy prawdziwy potencjał naszej odzyskanej suwerenności, aby zjednoczyć i wyrównać poziom w całym naszym Zjednoczonym Królestwie. Mając kontrolę nad naszymi regulacjami i subsydiami, z wolnymi portami napędzającymi nowe inwestycje, pobudzimy innowacje, miejsca pracy i odbudowę w każdej części naszego kraju" - zapewnił brytyjski premier.

"Decyzja o wyjściu z UE może i jest już częścią naszej historii, ale naszą jasną misją jest wykorzystanie swobód, które przynosi, aby kształtować lepszą przyszłość dla naszych obywateli" - podkreślił.

W przeprowadzonym 23 czerwca 2016 r. referendum za wystąpieniem z UE opowiedziało się 52 proc. głosujących, a przeciwnych było 48 proc. Wielka Brytania formalnie opuściła UE 31 stycznia 2020 r., choć przez kolejne 11 miesięcy, czyli do 31 grudnia 2020 r. trwał okres przejściowy, w którym w praktyce była nadal związana unijnymi regulacjami.

Jak wynika z przywoływanych przez "Daily Express" sondaży, Brytyjczycy są nadal podzieleni w kwestii brexitu. Według badania Deltapoll, gdyby Wielka Brytania była w UE i głosowanie odbyło się teraz, za wyjściem i pozostaniem głosowałoby po 50 proc. badanych. Z kolei sondaż ośrodka Kantar pokazuje, że 54 proc. popiera pozostanie poza UE, a 46 proc. opowiedziałoby się za powrotem do niej.

"Wielka Brytania jest nadal znacząco podzielona w kwestii korzyści z brexitu. Najnowsze sondaże - tak jak ten przeprowadzony przez Deltapoll - pokazują, że jest to podział 50-50. Zadając pytanie, czy powinniśmy ponownie przyłączyć się do Unii, czy pozostać poza nią, stale uzyskuje się nieco niższe poparcie dla ponownego przyłączenia się niż dla pozostania poza, ale nadal widzimy społeczeństwo, które jest podzielone niemal na pół. Powodem tego jest fakt, że stosunkowo niewiele osób zmieniło zdanie. W zasadzie ponad cztery na pięć osób twierdzi, że zagłosowałoby dokładnie tak samo, jak pięć lat temu" - powiedział prof. John Curtice z Uniwersytetu Strathclyde, czołowy brytyjski ekspert wyborczy.