Chińscy handlowcy nie będą mogli importować takich towarów, jak węgiel, jęczmień, ruda i koncentrat miedzi, cukier, drewno, wina oraz homary – wynika z wiedzy informatorów agencji Bloomberg. Proszący o zachowanie anonimowości informują ponadto, że zakaz ma obowiązywać od piątku.

Chiny miały informować głównych handlowców ustnie w czasie spotkań w okresie ostatnich tygodni. Ruda żelaza, stanowiąca jeden z największych towarów eksportowych z Australii do Chin, nie będzie objęta zakazem – wynika z informacji Bloomberga.

Decyzja Chin oznacza dramatyczne pogorszenie relacji chińsko-australijskich, które były napięte od 2018 roku, gdy Australia wykluczyła Huawei z budowy sieci 5G z powodów bezpieczeństwa. Wzajemne stosunki stały się jeszcze gorsze, gdy w kwietniu 2020 roku premier Australii Scott Morrison wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa ws. źródeł i pochodzenia koronawirusa.

„Chiny wydają się być zdeterminowane do ukarania Australii i chcą dać w ten sposób przykład innym krajom” – komentuje Richard McGregor z think tanku Lowy Institute w Sydney. „Chcą pokazać, że istnieje koszt politycznych nieporozumień”.

Chiny już wcześniej zakazały importu z czterech australijskich rzeźni, opóźniły dostawy homarów, podniosły cła na jęczmień i zagroziły, że nie dopuszczą do importu australijskiego drewna z Queensland z powodu występujących tam szkodników. Australijskie wino jest przedmiotem dochodzenia antydumpingowego, zaś chińskim elektrowniom i hutom nakazano zaprzestania wykorzystywania australijskiego węgla. Zawieszono również zakup australijskiej bawełny.