Z informacji podanych w środę przez Tajwańską Dyrekcję Generalną ds. Budżetu, Rachunkowości i Statystyki wynika, że był to pierwszy taki spadek od początku 2016 roku i najmocniejsza obniżka procentowa od trzeciego kwartału 2009 roku. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga spodziewali się wzrostu o 1,2 proc.

ikona lupy />
Na produkt krajowy brutto wpłynął spadek popytu światowego / Bloomberg / Bloomberg

Wzrost gospodarczy Tajwanu gwałtownie przyspieszył w 2021 r., gdy świat zaczął się ponownie otwierać po pandemii. W tym czasie bardzo szybko rósł eksport tajwańskich półprzewodników i innych produktów. Jednak w zeszłym roku wzrost inflacji spowodował szybkie wybicie do góry stóp procentowych, co wyhamowało globalny popyt.

Bardzo mocno w tajwański eksport uderzyła chińska polityka „zero covid” i krytyczne decyzje o wprowadzeniu całkowitego lockdownu w wielu miastach, w tym Szanghaju. Szacuje się, że przez Szanghaj i jego port (czwarty na świecie co do wielkości) przepływa 10 proc. obrotu handlowego Chin rocznie. Po rezygnacji w grudniu z drastycznych ograniczeń związanych z polityką „zero covid” chińska aktywność gospodarcza gwałtownie zmniejszyła się z powodu rozprzestrzeniania się infekcji Omikronem.

Reklama

Eksport z Tajwanu do Chin i Hongkongu w czwartym kwartale spadł o 15,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, powiedział Wu Pei-hsuan, starszy dyrektor tajwańskiego biura statystycznego na konferencji prasowej w Tajpej.

Według danych statystycznych, PKB wzrósł o 2,43 proc. przez cały 2022 rok. Ankietowani przez Bloomberga eksperci szacowali, że w tym czasie gospodarka wzrośnie o 2,9 proc. rdr.