Gigant na rynku nieruchomości, China Evergrande Group, którego bankructwo dwa lata temu zaostrzyło kryzys zadłużenia na rynku nieruchomości w Państwie Środka, wystąpił w czwartek w Nowym Jorku o ochronę przed upadłością.

Posunięcie to ma chronić chińskiego dewelopera przed wierzycielami w USA, podczas gdy Evergrande będzie pracować nad restrukturyzacją zadłużenia. Wniosek chińskiego dewelopera w sądzie w Nowym Jorku, opiera się na tzw. rozdziale 15 dla firm zagranicznych ubiegających się o uznanie ich restrukturyzacji w USA. Rozdział 15 chroni zagraniczne firmy poddające się restrukturyzacji przed pozwami wierzycieli. Wniosek Evergrande odnosi się do postępowań restrukturyzacyjnych prowadzonych w Hongkongu i na Kajmanach.

Kryzys płynnościowy

Reklama

Evergrande nie spłaciło swoich długów denominowanych w dolarach pod koniec 2021 r., wywołując ogólnosektorowy kryzys płynności, który odbił się na wzroście gospodarczym Chin i wywarł rosnącą presję na decydentów w Pekinie.

Evergrande to najbardziej zadłużony deweloper na świecie. Jego łączne zobowiązania sięgają 340 miliardów dolarów. Według danych Bloomberga tylko za granicą firma ma około 19 miliardów dolarów zobowiązań. W zeszłym miesiącu Evergrande ujawnił straty w wysokości 81 miliardów dolarów za lata 2021 i 2022.

Chińscy developerzy w opałach

Jak podaje Bloomberg w zeszłym roku pekiński deweloper Modern Land China Co. również złożył podobny wniosek dotyczący upadłości po tym, jak nie spłacił obligacji o wartości 250 mln USD i poinformował, że będzie kontynuował restrukturyzację zagranicznego zadłużenia

FT podał, że inny deweloper Country Garden, który do niedawna był postrzegany jako bezpieczniejszy niż wielu jego mocno zalewarowanych konkurentów, również nie spłacił w tym miesiącu swoich międzynarodowych długów.

Los Evergrande ma szerokie implikacje dla chińskiego rynku

Wszystkie te incydenty wznowiły obawy dotyczące spowolnienia w sektorze nieruchomości, który zazwyczaj napędza ponad jedną czwartą chińskiej gospodarki. Istnieje też zagrożenie, że kryzys na rynku nieruchomości rozleje się na inne obszary gospodarki. Rząd w Pekinie od dawna zmaga się z deflacją, słabym eksportem i gwałtownym wzrostem bezrobocia wśród młodzieży.