Po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, w której jeden z największych chińskich deweloperów Country Garden Holdingsnie wywiązuje się z obsługi długu zaciągniętego w obligacjach dolarowych.

Country Garden nie spłacił odsetek od zobowiązań w okresie karencji, który zakończył się w zeszłym tygodniu - dowiedział się Bloomberg News.

Konieczna będzie restrukturyzacja

Reklama

Chińska firma budowlana nie zapłaciła 15,4 mln dolarów odsetek od obligacji do końca 30-dniowego okresu karencji, który nastąpił po przekroczeniu pierwotnego terminu zapłaty przypadającego na 17 września.

Oznacza to, że powiernik Citicorp International Ltd. musi natychmiast zadeklarować wymagalność kwoty zadłużenia wraz z odsetkami, jeżeli zażądają tego posiadacze co najmniej 25 proc. łącznej kwoty liczby pozostających w obrocie obligacji. Na razie nic nie wskazuje na to, aby wierzyciele zgłosili takie żądanie, ale ryzyko istnieje.

Niewykonanie zobowiązania okazało się niemal oficjalne po tym, jak w zeszłym tygodniu Country Garden poinformowało Bloomberg News, że nie spodziewa się, że by było w stanie terminowo wywiązać się ze wszystkich zobowiązań płatniczych za granicą.

Firma prawdopodobnie zmierza obecnie ku jednej z największych restrukturyzacji w historii kraju.

Kłopot dla całej chińskiej gospodarki

Kłopoty jednej z największych chińskich firm deweloperskich stanowią poważny problem dla całej gospodarki, ponieważ rynek nieruchomości wraz z powiązanymi branżami wytwarza około 20 proc. produktu krajowego brutto Chin.

Do niewypłacalności Country Garden dochodzi w chwili, gdy chiński prezydent Xi Jinping zwiększa wsparcie dla wzrostu gospodarczego, emitując więcej długu państwowego na wydatki infrastrukturalne i podnosząc wskaźnik deficytu budżetowego.

Upadek giganta

Przez kilka lat firma Country Garden była największą firmą budowlaną w kraju pod względem zakontraktowanej sprzedaży, po czym w 2023 r. spadła na siódme miejsce. Pomimo tego spadku jeszcze niedawno posiadała ponad 3000 projektów mieszkaniowych w mniejszych miastach i zatrudniała około 70 tys. pracowników. Z tego powodu zamieszanie związane z niewypłacalnością Country Garden może mieć poważniejsze skutki niż niewypłacalność zadłużenia w 2021 r. w znajdującej się w trudnej sytuacji spółce China Evergrande Group, biorąc pod uwagę kilkukrotnie większą liczbę projektów.