Największy związek zawodowy w Niemczech zawarł kluczowe porozumienie płacowe z pracodawcami, dzięki któremu około 3,9 miliona pracowników może liczyć na podwyżki plac. Porozumienie ma również zapobiec strajkom w nękanym sektorze produkcyjnym kraju.
Warunki porozumienia
Porozumienie, które obejmuje branże metalurgiczną i części elektrycznych spowoduje wzrost wynagrodzeń o 2 proc. w kwietniu 2025 r. i o kolejne 3,1 proc. rok później, poinformowała firma IG Metal w oświadczeniu. Pakt obejmuje również jednorazową wypłatę kwoty 600 euro do lutego.
W czerwcu, gdy pracownicy ogłosili swoje żądani, początkowo domagali się 7 proc. podwyżki w ciągu 12 miesięcy. Głównym argumentem związkowców były rosnące koszty utrzymania, nawet po tym, jak z umowa w 2022 r. podniosła już płace o 8,5 proc. W przypadku braku porozumienia związkowcy zagrozili kolejnymi strajkami.
Niemieckiego przemysły nie stać na wysokie podwyżki
Pracodawcy reprezentowani przez stowarzyszenie Gesamtmetall początkowo argumentowali, że trudna sytuacja niemieckiego przemysłu nie pozostawia wiele miejsca na podwyżki płac.
„Wynik negocjacji sięga granic tego, co jest możliwe” — powiedziała Angelique Renkhoff-Mücke ze Stowarzyszenia Bawarskiego Przemysłu Metalowego i Elektrycznego
Największa gospodarka Europy cierpi od dawna
Największa gospodarka Europy nie zdołała odpowiednio odbić się po pandemii Covid i inwazji Rosji na Ukrainę, a największym źródłem obaw jest słaby sektor produkcyjny.
Firmy zmagają się z niewielkim popytem za granicą, ale także z problemami strukturalnymi, takimi jak wysokie koszty energii, nadmierna biurokracja i rosnąca konkurencja ze strony Chin.
Najbardziej kryzys dotka branże motoryzacyjną. Volkswagen, największy producent samochodów w Europie, należy do grupy firm planujących szeroko zakrojone cięcia kosztów, które mogą skutkować zamknięciem zakładów na rynku krajowym. Inne firmy borykające się z podobnymi problemami jak VW, ogłosiły redukcję tysiące miejsc pracy. Plany zagranicznych firm, w tym Intel Corp., dotyczące inwestycji w Niemczech upadły.