"Pokój można zapewnić tylko z pozycji siły"
Rosja pozostanie zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy, nawet jeśli uda się osiągnąć porozumienie pokojowe i "naiwnością byłoby wierzyć, że (...) faktycznie ustąpi" - powiedział Pistorius przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli.
"Dlatego musimy szybciej i więcej inwestować w nasze zdolności obronne i bezpieczeństwo. Pokój, jak niestety wynika z wielowiekowego doświadczenia, można zapewnić tylko z pozycji siły" - dodał.
Baerbock: Nie może być żadnych rozmów ponad głowami Ukrainy
Niemiecka ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała w czwartek, że Ukraina i Europa muszą być zaangażowane w rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy oraz że nie może być żadnych rozmów ponad głowami Ukrainy.
"Chodzi o pokój w Europie, dlatego my, Europejczycy, musimy być w to zaangażowani" - powiedziała Baerbock w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Ukraina potrzebuje również mocnych gwarancji bezpieczeństwa i Europa nie jest w stanie zastąpić USA w tym zakresie - przyznała.
Scholz: Każde rozwiązanie konfliktu musi obejmować Stany Zjednoczone
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla portalu Politico, że w Ukrainie nie może być narzuconego pokoju, a każde rozwiązanie konfliktu musi obejmować Stany Zjednoczone. Nie jest jasne, czy wywiad został przeprowadzony przed rozmową Trumpa z Putinem, czy po niej.
Rozmowy Trump-Putin
Trump w środę odbył rozmowę telefoniczną z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat możliwości zakończenia wojny w Ukrainie. Powiedział później, że spodziewa się spotkania z Putinem prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej.
Wstąpienie Ukrainy do NATO uznał za "nierealne" i ocenił jako mało prawdopodobne, aby Kijów odzyskał wszystkie swoje ziemie. Jego zdaniem do zawieszenia broni w Ukrainie dojdzie "w niedalekiej przyszłości".
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)