Putin powiedział, że Rosjanie "są zainteresowani tym, aby do parlamentu przyszli ludzie odpowiedzialni, energiczni, cieszący się autorytetem, umiejący dotrzymać słowa". Rosji - jego zdaniem - potrzebni są deputowani, "na których będzie można polegać jako na rosyjskich patriotach, gotowych zdecydowanie i konsekwentnie realizować interesy narodowe we wszystkich sferach".

Gospodarz Kremla zaapelował, by obywatele przyszli do lokali wyborczych "w dogodnym dniu, począwszy od 17 września" bądź skorzystali z możliwości głosowania elektronicznego.

Apel prezydenta ukazał się w czwartek o północy na stronie internetowej Kremla.

W środę współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego opublikowali nazwiska zalecanych przez nich kandydatów w wyborach do Dumy. Chodzi o kandydatów, którzy według szacunków opozycjonistów mają w swoich okręgach wyborczych największe szanse pokonania reprezentantów rządzącej partii Jedna Rosja. Nawalny, który odbywa karę więzienia, apeluje do głosowania na tych rywali Jednej Rosji, ma to - jego zdaniem - przyczynić się do osłabienia przewagi rządzącej partii w Dumie Państwowej.