Na pytanie, czy chciałbyś budować swoje przyszłe życie na Ukrainie, niemal 70 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak, oczywiście" lub "raczej tak". Wariant "raczej nie" i "absolutnie nie" wybrało łącznie 19 proc. badanych. 11 proc. stwierdziło, że trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.

Uczestników badania zapytano też, jaka byłaby przyczyna ich wyjazdu, gdyby zdecydowali się na opuszczenie Ukrainy. Ponad 51 proc. wybrało wariant: "zamierzam mieszkać i pracować na Ukrainie i nie mam zamiaru wyjeżdżać za granicę". 22 proc. ankietowanych stwierdziło, że wyjechałoby ze względu na wyższe zarobki za granicą. Prawie 13 proc. odpowiedziało, że nie zadawalają ich warunki życia na Ukrainie, tyle samo stwierdziło, że w ich kraju jest zbyt niestabilna sytuacja polityczna.

Autorzy badania zauważyli, że najwięcej osób, które chciałyby budować swoją przyszłość za granicą, to ludzie poniżej 40. roku życia.

Sondaż przeprowadziły w dniach 14-19 sierpnia Fundacja Demokratyczni Inicjatywy i kijowskie Centrum Razumkowa. W badaniu wzięło udział 2018 respondentów z całego kraju oprócz zaanektowanego Krymu i separatystycznych republik w Donbasie.

Reklama