Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, który otrzymał za zadanie przygotowania analizy możliwości wsparcia Ukrainy, nie chciał zdradzić szczegółów. "Poinformuję o szczegółach, gdy będziemy gotowi" - stwierdził na konferencji prasowej w Sztokholmie.
Hultqvist potwierdził, że Szwecja wcześniej otrzymała od Ukrainy prośbę o pomoc w uzbrojeniu.
Premier Andersson dodała, że pomoc Ukrainie może obejmować obszary, w których Szwecja jest wiodąca, rozminowywanie albo medycyna.
Ponadto minister Hultqvist zapewnił także, że "szwedzkie wojsko jest w gotowości i dostosowuje się do aktualnej sytuacji". "Nasze siły zbrojne są gotowe działać indywidualnie oraz wspólnie z innymi, jeśli zagrożone będą interesy narodowe" - oświadczył Hultqvist.
Premier Andersson przekazała, że w czwartek rano rozmawiała z prezydentem Finlandii Saulim Niinistoe. "Wyraziliśmy podobne obawy związane z agresją ze strony Rosji" - oznajmiła Andersson.
Szwecja a NATO
Finlandia i Szwecji nie należą do NATO, ale współpracują z Sojuszem.
Jednocześnie Andersson, pytana przez dziennikarzy o możliwe wstąpienie Szwecji do NATO w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, odpowiedziała, że "nie ma takiego planu".
O podjęcie decyzji w sprawie członkostwa w NATO nalegają opozycyjne partie: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz Partia Centrum.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)