„Historyczne spotkanie w Ramstein, zorganizowane przez Stany Zjednoczone, skupiające około 40 ministrów i dowódców sił zbrojnych – naszych przyjaciół, partnerów i sojuszników – pozwoliło, aby koordynacja, która odbywała się na zasadzie dwustronnej, przekształciła się w stałą grupę koordynacyjną” – powiedziała Markarowa.

Według niej przyczyniło się to do tego, że wszyscy partnerzy teraz „całkowicie wyraźnie rozumieją i wiedzą”, jakiego rodzaju broni potrzebują ukraińskie siły zbrojne. Tak więc ta grupa koordynacyjna skupia się na głównym zadaniu - jak najszybszym odnalezieniu i dostarczeniu tej broni na Ukrainę.

Ambasador zwróciła również uwagę na „bardzo wysoki poziom” współpracy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, która odbywa się równolegle między szefami ministerstw i resortów, dowódcami wojskowymi i samymi prezydentami. „W rzeczywistości teraz prace trwają na wszystkich poziomach” – powiedziała dyplomatka.

Reklama

26 kwietnia w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech odbyło się spotkanie szefów resortów obrony i szefów sztabów ponad 40 krajów. Zdaniem szefa Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milleya głównym zadaniem jest synchronizacja i koordynacja pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Departament Obrony USA powołał centrum koordynacji dostaw i optymalizacji dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie w Stuttgarcie w Niemczech w obszarze odpowiedzialności amerykańskiego dowództwa europejskiego.