Według KE, Cypr i Malta, ustanawiając i realizując specjalne programy dla "inwestorów", w ramach których oferują swoje obywatelstwo w zamian za wniesienie określonej opłaty i inwestycje, nie wypełniają swoich zobowiązań wynikających z członkostwa w UE.

"Podczas gdy Cypr i Malta pozostają odpowiedzialne za podejmowanie decyzji o tym, kto może stać się obywatelem cypryjskim lub maltańskim, Trybunał Sprawiedliwości UE wielokrotnie wyjaśniał, że przepisy dotyczące nabywania obywatelstwa państwa członkowskiego muszą należycie uwzględniać prawo UE" - zastrzegła KE.

Wszczęła ona postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Cyprowi i Malcie w październiku 2020 r.

Nikozja co prawda zamknęła swój program i przestała przyjmować nowe wnioski z dniem 1 listopada 2020 r., ale nadal rozpatruje wnioski złożone wcześniej. W związku z tym Komisja podjęła w środę decyzję o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej.

Valletta z kolei uciekła się do fortelu i zamykając stary program, równocześnie uruchomiła nowy. KE została zatem zmuszona do rozpoczęcia całej procedury od nowa.