Nieobecność Scholza podczas tygodnia ważnych posiedzeń parlamentarnych skrytykowali także parlamentarzyści opozycyjnej chadecji. „Kanclerz federalny powinien był dziś wygłosić informację na temat polityki państwa, w tym miejscu. Tutaj chcielibyśmy go zobaczyć” – powiedział podczas czwartkowej debaty szef grupy parlamentarnej CDU/CSU Johann Wadephul.

„W tym historycznym momencie, po podjęciu niełatwej decyzji o dostawie ciężkiej broni dla Ukrainy, jego obowiązkiem jako kanclerza byłoby wyjaśnienie Niemcom i światu, dlaczego ta decyzja została podjęta” – podkreślił deputowany CDU.

Jako „nie do usprawiedliwienia” określił brak kanclerza podczas ważnych debat szef frakcji prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) Tino Chrupalla. „Bundestag dyskutuje o wojnie i pokoju, a pan Scholz jedzie do Japonii podziwiać kwitnące wiśnie” – skomentował Chrupalla.

Reklama

Brak kanclerza usprawiedliwiali przedstawiciele rządzącej koalicji. „Chodzi o wzmocnienie relacji z liberalnymi demokracjami na całym świecie. Dlatego słuszne jest, że kanclerz udał się w tych dniach do Japonii, aby to zrobić” – wyjaśniał szef frakcji parlamentarnej FDP Christian Duerr.

Jak pisze w czwartek portal Deutschlandfunk, Scholz ma spotkać się w Tokio z premierem Fumio Kishidą, a także wziąć udział w imprezie z okazji 60. rocznicy powstania Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Wyjazd ten „z politycznego punktu widzenia powinien również dotyczyć ścisłej koordynacji w kwestii dalszych stosunków z Rosją. Japonia wspiera zachodnie sankcje gospodarcze wobec Rosji, ale także otrzymuje stamtąd dostawy gazu” – wyjaśnia Deutschlandfunk.

Bundestag zdecydowaną większością zagłosował za dostawą ciężkiej broni na Ukrainę

Bundestag zdecydowaną większością głosów opowiedział się w czwartek za dostarczeniem Ukrainie ciężkiej broni w celu odparcia rosyjskiego ataku. 586 posłów głosowało za, 100 przeciw. Siedmiu posłów wstrzymało się od głosu.

Bundestag debatował w czwartek nad wnioskiem złożonym wspólnie przez rządzącą koalicję SPD, Zielonych i FDP oraz chadecką Unię CDU/CSU "Obrona pokoju i wolności w Europie – kompleksowe wsparcie dla Ukrainy".

Zmiany we wniosku SPD, Zielonych i FDP skłoniły CDU i CSU do wycofania własnego, bardziej dalekosiężnego wniosku.

Posłowie wezwali rząd federalny do "kontynuowania i, o ile to możliwe, przyspieszenia dostaw potrzebnego sprzętu na Ukrainę, przy jednoczesnym rozszerzeniu dostaw o broń ciężką i złożone systemy (...)". Nie można przy tym narażać na szwank zdolności obronnych Niemiec w ramach sojuszu.

Niemiecki rząd otrzymał również wyraźne poparcie dla wszystkich podjętych dotychczas kroków, w tym sankcji wobec Rosji, pomocy w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych oraz przebudowy niemieckiej infrastruktury, tak aby nie była już zależna od rosyjskich dostaw energii - informuje telewizja ARD.