"Rozporządzenie dotyczące surowców krytycznych Unii jest powszechnie uznawane za potrzebne. W trakcie prac w Parlamencie widać było stabilne poparcie dla utrzymania statusu węgla koksowego jako jednego z surowców krytycznych. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się negocjacje trójstronne czyli trylog. Wszystko wskazuje na to, że w sprawie węgla koksowego stanowisko Rady będzie zbieżne z tym co proponuje Komisja i Parlament" - powiedziała PAP europosłanka Izabela Kloc (PiS).

Lit, kobalt i inne

Samochody elektryczne, panele słoneczne i smartfony zawierają surowce krytyczne. Wraz z globalnym przejściem na odnawialne źródła energii oraz cyfryzacją gospodarek i społeczeństw, popyt na strategiczne surowce, jak kobalt, lit i inne ma gwałtownie wzrosnąć w nadchodzących dziesięcioleciach.

Reklama

Akt w sprawie surowców krytycznych ma na celu zwiększenie konkurencyjności i autonomii UE jeśli chodzi o surowce krytyczne. Ma promować innowacje w całym łańcuchu wartości, wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa i pobudzać badania oraz rozwój alternatywnych materiałów i bardziej przyjaznych środowisku metod wydobycia i produkcji.

Skąd brać surowce krytyczne

W swoim stanowisku negocjacyjnym przed rozmowami z Radą europosłowie podkreślają znaczenie zapewnienia strategicznych partnerstw między UE a krajami trzecimi w zakresie surowców krytycznych, w celu dywersyfikacji dostaw do UE - na równych zasadach, z korzyściami dla wszystkich stron.

Chcą długoterminowych partnerstw z transferem wiedzy i technologii, szkoleniami i podnoszeniem kwalifikacji w celu tworzenia nowych miejsc pracy.

Posłowie chcą również większego nacisku na badania i innowacje dotyczące materiałów zastępczych i procesów produkcyjnych, które mogłyby zastąpić surowce. Chcą wyznaczyć cele w zakresie obiegu zamkniętego, aby wspierać pozyskiwanie większej ilości strategicznych surowców z odpadów. Posłowie podkreślają również potrzebę ograniczenia biurokracji dla firm, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Wsparcie poprzez ograniczenie

"Obraliśmy kurs na europejską suwerenność i konkurencyjność. Przeważającą większością głosów wszystkich grup politycznych w dzisiejszym głosowaniu, Parlament Europejski jasno określił swoje stanowisko w sprawie europejskiego bezpieczeństwa dostaw i dał nam silny mandat do negocjacji z Radą i Komisją. Skupiamy się na ograniczeniu biurokracji, szybkich i prostych procesach zatwierdzania, pobudzaniu badań i innowacji w całym łańcuchu wartości oraz ukierunkowanych zachętach ekonomicznych dla prywatnych inwestorów z myślą o europejskiej produkcji i recyklingu. Parlament Europejski koncentruje się na budowaniu strategicznych, równych partnerstw z krajami trzecimi" - powiedziała sprawozdawczyni projektu Nicola Beer (Odnowić Europę).

Projekt przepisów został przyjęty 515 głosami do 34, przy 28 wstrzymujących się. Parlament rozpocznie teraz negocjacje z hiszpańską prezydencją w Radzie. Będzie dążył do zakończenia negocjacji trójstronnych przed Bożym Narodzeniem 2023 roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński