Enea podaje w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, że trwają analizy dotyczące złożonej oferty. „Wynikająca z uzyskanej oferty cenowej wartość aktywów Bogdanki jest poniżej wartości księgowej (…), i w konsekwencji nie jest satysfakcjonująca i nie została zaakceptowana” - czytamy.

Władze spółki argumentują, trwająca wojna na Ukrainie i ograniczenie podaży surowców na świecie „powoduje dynamiczne zmiany w zapotrzebowaniu na węgiel, w tym węgiel z LWB”. „Dlatego też LW Bogdanka podejmuje działania w celu wykorzystania obecnych zdolności produkcyjnych i przygotowania wydobycia” - czytamy dalej.

Reklama

Po ile akcje?

Wcześniej Skarb Państwa złożył ofertę 45 złotych za 65 proc. z 22 mln akcji Bogdanki (65 proc.). W sumie oferta opiewała na 988 mln złotych. Enea uznała, że wartość ta jest zaniżona i zażądała 75 złotych za akcję (ok. 1,6 mld złotych.

- Negocjacje są w toku. Obowiązuje nas list intencyjny ws. wydzielenia aktywów węglowych - powiedział wiceprezes Enei Rafał Mucha na konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym grupy za I półrocze.

Bogdanka na plusie

LW Bogdanka to jedyna rentowna kopalnia węgla kamiennego w Polsce. Sprzedaż węgla spadła o 42 proc. r/r, 3,062 mln ton. Nakłady inwestycyjne w wydobycie w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosły 345 mln złotych. Stanowiło to 20,9 proc. inwestycji w całej Grupie Enea.

W ciągu pierwszego półrocza 2023 r. Enea odnotowała 24 mld złotych przychodów. Jest to wzrost o 9,3 mld złotych w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. EBITDA z kolei wyniosła 2,3 mld złotych (wzrost o 0,6 mld złotych r/r).