Prezydent USA Joe Biden nałożył we wtorek sankcje wymierzone w elity finansowe Rosji i uniemożliwił sprzedaż rosyjskiego długu publicznego za granicę. Zapowiedział również wzmocnienie potencjału obronnego krajów bałtyckich należących do NATO. W tym celu Biden chce wysłać ​​do nich nieznaną na razie liczbę dodatkowych amerykańskich żołnierzy.

Najbogatsi na cenzurowanym

Giennadij Timczenko otwiera listę rosyjskich miliarderów, których majątki w ostatnim czasie znacząco się zmniejszyły. Według Bloomberg Billionaires Index, spisu 500 najbogatszych ludzi na świecie, oligarcha od początku roku stracił ponad 30 proc. swojej fortuny.

69-letni Timczenko, syn sowieckiego oficera wojskowego, na początku lat 90. poznał i zaprzyjaźnił się z prezydentem Władimirem Putinem. Obecnie wartość aktywów Timoczenki oszacowano na kwotę około 16 miliardów dolarów, z czego większość to udziały w rosyjskim koncernie wydobywającym syberyjski gaz Novatek.

Reklama

„Energetyczni” oligarchowie

Z majątku innego udziałowca Novateku, Leonida Mikhelsona, zniknęło w tym roku 6,2 miliarda dolarów. Natomiast wartość netto fortuny prezesa Łukoilu, Wagita Alekperowa, zmalała o około 3,5 miliarda dolarów. W tym samym czasie akcje spółki spadły o prawie 17 proc.

Według listy najbogatszych Rosjan, aż 23 miliarderów straciło 32 miliardy dolarów w porównaniu z ich wartością na koniec 2021 roku. Aktualnie ich majątki wycenia się na 343 miliardy dolarów.

Rosyjscy bogacze odporni na sankcje

Ogromny niepokój na rynkach finansowych wywołała decyzja prezydenta Rosji o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. Następnie Putin wydał decyzję o wkroczeniu rosyjskich wojsk na terytorium Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W odpowiedzi na nową sytuację geopolityczną Niemcy wstrzymały certyfikację gazociągu Nord Stream 2, a Wielka Brytania nałożyła sankcje na pięć rosyjskich banków i trzech oligarchów, w tym Timczenkę.

Na brytyjskiej liście sankcji znajdują się również 65-letni Borys Rotenberg i jego 48-letni bratanek, Igor. Rodzina Rotenbergów dorobiła się fortuny dzięki firmie budującej gazociągi Strojgazmontaż.

Ojciec Igora, Arkady, jeden z byłych partnerów Putina w judo, sprzedał koncern gazociągowy w 2019 roku za około 1,3 miliarda dolarów. Pięć lat wcześniej oligarcha odkupił mniejszościowy pakiet udziałów od swojego młodszego brata Borysa. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku USA nałożyły sankcje na rodzinę Rotenbergów i Timczenkę.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział we wtorek, że nie spotka się w tym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, ponieważ biorąc pod uwagę działania Rosji na Ukrainie, „nie ma to sensu”.