W środę na konferencji prasowej PKN Orlen i amerykańska Sempra podpisały 20-letnią umowę na dostawę 1 mln ton LNG rocznie.

„Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji – że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży” – powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

Nie tylko gaz

Dyplomata zwrócił uwagę, że współpraca między USA a Polską obejmuje więcej projektów energetycznych.

Reklama

„Pracujemy nad wieloma projektami w zakresie energetyki. To jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej” – dodał Brzeziński.

Podziękował prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi za współpracę z amerykańskimi firmami w zakresie energetyki. Przypomniał, że obejmuje ona nie tylko gaz, ale także małe reaktory jądrowe.

Energia niezbędna do rozwoju

„Bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym, Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki” – stwierdził amerykański ambasador.

Zapewnił, że USA są najsilniejszym partnerem Polski, jeśli idzie o bezpieczeństwo energetyczne. Dodał, że wspieranie bezpieczeństwa „naszych przyjaciół i sojuszników to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie”.

PKN Orlen podpisał kontrakt na dostawy LNG z Semprą

W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

"Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów" - podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał Obajtek.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

Prezes PKN Orlen: Gazu w Polsce nie zabraknie

Gazu w Polsce nie zabraknie - zapewnił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami, a magazyny gazu są wypełnione w 100 procentach.

Jak mówił podczas środowej konferencji szef PKN Orlen, podpisany w środę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. jest ważny, "by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie".

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. "To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r." - wskazał.

Jak zaznaczył, "to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka". "Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni" - dodał.

Obajtek zapewnił jednocześnie Polaków, że gazu nie zabraknie. "Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami" - dodał. Jak wskazał, w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu - mówił.

"80 proc. zarezerwowanych mocy - Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu" - przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

"Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu" - zapowiedział.

Jak zapewnił Obajtek, "to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo". Zaznaczył, że również "mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu - to jest ok. 6 mld m sześc.".

Prezes Sempry: jesteśmy częścią misji utrzymania przez Polskę bezpieczeństwa i wolności

Jesteśmy częścią misji utrzymania przez Polskę bezpieczeństwa i wolności - powiedział w środę szef amerykańskiej firmy Sempra Infrastructure Dan Brouillette podczas uroczystości podpisania kontraktu z PKN Orlen na dostawy LNG. Dodał, że to Polska zaczęła desynchronizację sieci energetycznej od Rosji.

Jak powiedział Brouillette, firmy które podpisały umowę razem zadbają o bezpieczeństwo energetyczne Polski. "Polska przeżywała wyzwania, zniszczenia II wojny światowej i ciemne czasy komunizmu. W tych trudnych czasach Polska zawsze walczyła o wolność" - podkreślił.

"To Polska była liderem inicjatywy Trójmorza, to Polska prosiła o współpracę transatlantycką, to Polska zaczęła desynchronizację sieci energetycznej od Rosji, po to by tworzyć pozycję lidera w sektorze atomowym, a także pracuje nad regazyfikacją w tej części Europy" - powiedział.

Jak zaznaczył, Sempra wzmacnia dostawy paliw do Polski i do Europy. "Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią misji Polski utrzymywania swojego bezpieczeństwa energetycznego i swojej wolności" - podkreślił szef firmy Sempra.

autorka: Magdalena Jarco, Marek Siudaj