Coney: Nitro-Chem to kluczowy partner dla PEI

Uroczyste podpisanie umów odbyło się we wtorek w Warszawie; wziął w nim udział m.in. prezes Nitro-Chemu Dominik Sawicki i John Coney, dyrektor Paramount Enterprises International (amerykańskiej firmy logistycznej odpowiedzialnej za dostarczanie materiałów wybuchowych dla przemysłu zbrojeniowego USA), przedstawiciele firm zbrojeniowych i transportowych z Polski i USA oraz przedstawiciele dyplomacji i wojska.

Według podpisanych umów, polski trotyl zostanie przeznaczony na potrzeby realizacji zamówień w ramach amerykańskich rządowych programów uzbrojenia na rok 2025.

Reklama

Jak podkreślono w komunikacie Nitro-Chemu, to już kolejne z serii zamówień na materiały wybuchowe dla amerykańskiego rządu.

Podczas podpisania umów dyrektor generalny PEI John Coney stwierdził, że Nitro-Chem to partner kluczowy dla PEI, a co za tym idzie – rządu USA.

„Przez wiele lat polski trotyl był jedynym certyfikowanym materiałem wybuchowym używanym w programach Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych oraz Jednostek Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych. Dzięki utrzymywaniu wymiernej współpracy pomiędzy Nitro-Chem S.A. i PEI, posiadamy dobrą pozycję, aby wspierać najważniejsze programy rządowe USA w zakresie dostaw trotylu przez następne 5-7 lat” – oświadczył Coney.

Współpraca „trwa już wiele lat”

Prezes Nitro-Chemu Dominik Sawicki stwierdził, że „strategiczna współpraca w zakresie realizacji zamówień trotylu na rynek amerykański pomiędzy Nitro-Chem i PEI trwa już wiele lat”.

Jak mówił, „jest to możliwe dzięki spełnianiu wymaganych wysokich standardów produkcji według norm światowych, terminowości produkcji i ścisłemu przestrzeganiu międzynarodowych zasad i przepisów”.

Bydgoski Nitro-Chem S.A. to jedna ze spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest jednym z największych na świecie producentów materiałów wybuchowych, w tym potrzebnego do produkcji amunicji trotylu. Jak informuje Nitro-Chem, poza USA spółka "rozwija także swoją obecność na rynkach międzynarodowych, w tym w Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Portugalii, Finlandii, krajach skandynawskich oraz w krajach azjatyckich".

Autor: Mikołaj Małecki