Nowa analiza Global Blue, szwajcarskiej firmy oferującej ulgi podatkowe, pokazuje, że w 2019 r. w samej Wielkiej Brytanii 162 tys. turystów spoza Unii Europejskiej ubiegało się o zwrot podatku VAT – podatku od sprzedaży. Obecnie jedna piąta tych konsumentów ubiega się o rabaty w innych częściach UE, gdzie ulga podatkowa nadal obowiązuje.

Sprzedawcy detaliczni i inne firmy powiązane z sektorem turystycznym silnie lobbowały za utrzymaniem ulgi, mimo to w 2021 r. Wielka Brytania zniosła zachętę podatkową dotyczącą towarów wywożonych z kraju.

Według Global Blue, 34 tys. turystów przeniosło swoje zakupy wolnocłowe z Wielkiej Brytanii do innych państw. Jednocześnie średnie wydatki na zakupy wzrosły z 2900 euro na osobę w 2019 r. do 3800 euro w 2023 r.

Reklama

Francja i Włochy skorzystały najwięcej

Największe korzyści ze zmiany brytyjskiej polityki podatkowej czerpią Francja i Włochy. Te dwa kraje przyciągnęły ponad dwie trzecie podróżnych. Kolejnym beneficjentem zniesienia ulg w Wielkiej Brytanii jest hiszpański sektor detaliczny.

Według New West End Company, grupy lobbystów reprezentującej londyńską branżę turystyczną, odmowa przez Wielką Brytanię przywrócenia ulgi podatkowej po opuszczeniu UE jest dla Wyspiarzy bardziej szkodliwa niż niedawny kryzys kosztów życia. Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii uważa, że jego polityka podatkowa wzmocniła budżet publiczny, a nie odstraszyła turystów.

ikona lupy />
Turyści na zakupy zwolnione z podatku jadą do Europy kontynentalnej. Najpopularniejszymi kierunkami są Paryż, Madryt i Mediolan / Bloomberg

Rząd uważa, że zniesienie ulgi to dobry ruch

Brytyjskie Biuro Odpowiedzialności Budżetowej oszacowało, że w wyniku zamknięcia luki finanse publiczne zyskały w zeszłym roku budżetowym około 462 miliony funtów, i to nawet po uwzględnieniu wpływu na turystykę. Natomiast w bieżącym roku budżetowym kwota ma wzrosnąć do ponad pół miliarda funtów.

Turystyka do Wielkiej Brytanii wydaje się być silna. Według danych firmy doradczej RSM UK w grudniu obłożenie hoteli w Londynie przekroczyło poziom sprzed pandemii, a w pierwszym kwartale tego roku przez Heathrow przewinęło się 18,5 miliona pasażerów, co stanowi najwyższy poziom w historii. Słynna ulica Oxford Street przeżywa swój renesans.

Przywrócenia ulgi raczej nie będzie

W związku z wyborami krajowymi, które mają się odbyć jeszcze w tym roku, niektórzy detaliści z branży dóbr luksusowych porzucili wszelkie nadzieje na zmianę taktyki rządu. Oczekuje się, że do władzy wróci opozycyjna Partia Pracy, a ulga podatkowa w ogóle nie jest w ich programie wyborczym.