Przedstawiciele 22 europejskich portów lotniczych, m.in. lotnisk z Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji i Słowenii, zadeklarowali w czwartek gotowość do kontynuowania realizowanego programu związanego z działalnością grupy lotnisk V4+ oraz dalszej współpracy biznesowej - podano w komunikacie.

Według PLL, inicjatywa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, wziął w niej udział m.in. wiceminister infrastruktury Marcin Horała, który wskazał, że lotnictwo znajduje się w tej chwili w fazie odbudowy po jednym z największych kryzysów w swojej historii. "Trzeba podkreślić, że każdy kryzys to także szansa. Jestem przekonany, że obecna sytuacja ma ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać" - ocenił.

PPL poinformował, że w czasie spotkania lotnisk V4+ przedstawiono także projekt listu intencyjnego. "Dokument zawiera propozycję formy prawnej legitymizującej dalszą współpracę. Inicjatorzy grupy proponują powołanie międzynarodowego stowarzyszenia, którego członkowie będą wypracowywać wspólne standardy obowiązujące w portach lotniczych" - podano.

Jak wskazano, stowarzyszenie jako formalna organizacja będzie działało na rzecz uzgadniania wspólnego stanowiska wobec zmian zachodzących w międzynarodowym prawie lotniczym. W obszarach o strategicznym znaczeniu oraz w tych, w których będzie to miało uzasadnienie ekonomiczne, członkowie stowarzyszenia będą wspierali swoje działania. W centrum uwagi znajdą się zagadnienia z zakresu realizacji szkoleń, promocji turystyki i kultury, bezpieczeństwa, obsługi naziemnej i operacji lotniczych - dodano.

PPL podał, że uczestnicy spotkania zadeklarowali, że ich działania będą skierowane w stronę stworzenia ponadczasowego projektu – Stowarzyszenia Lotnisk V4+. Zgodnie z założeniami będzie ono wspólnie oddziaływać na kształt międzynarodowych przepisów - podkreślono.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zarządza Lotniskiem Chopina. PPL to również podmiot dominujący grupy kapitałowej PPL. Przedsiębiorstwo posiada udziały lub akcje 14 spółek m.in. zarządzających portami regionalnymi, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu.

W skład grupy kapitałowej PPL wchodzą także wyspecjalizowane spółki świadczące obsługę pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach (Welcome Airport Services i Lotniczy Dworzec Towarowy Wrocław) oraz podmiot prowadzący działalność pozalotniczą: ACS – działalność z zakresu ochrony i kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz bagażu w portach lotniczych. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/