Saudia, saudyjska narodowa linia lotnicza i Lilium podpisały wiążącą umowę sprzedaży 50 elektrycznych odrzutowców. Umowa zawarta w czwartek w Gauting niedaleko Monachium, gdzie ma swoją siedzibę Lilium, jest finalizacją wcześniejszych ustaleń. Obie strony już pod koniec 2022 r. zawarły luźniejszy protokół ustaleń dotyczący elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania, czyli maszyn eVTOL.

Pierwsze odrzutowce Lilium planuje przekazać Arabii Saudyjskiej w 2026 r. Umowa przewiduje opcję podwojenia kontraktu, jednak zakup kolejnych samolotów zależy od wydajności i wsparcia, jakie zapewni Lilium.

Saudyjczycy kupują samoloty dla turystów

Bogate w ropę królestwo szuka zaawansowanych sposobów podróżowania do atrakcji turystycznych. Saudia planuje rozmieścić elektryczne odrzutowce w różnych lokalizacjach. Jedną z nich jest Dżudda, skąd Saudia będzie przewozić pasażerów między miastem a hotelami w Mekce w celach turystyki religijnej.

Kolejne elektryczne odrzutowce będą przewozić pasażerów między lotniskami a obiektami turystycznymi w stolicy kraju i nad Morzem Czerwonym.

Arabia Saudyjska chce inwestować w turystykę i planuje w ciągu następnej dekady przeznaczyć na ten cel 800 miliardów dolarów. Saudyjczycy planują gościć 150 milionów turystów rocznie.

Elektryczny samolot odrzutowy Lilium

Odrzutowiec Lilium, dostępny jest w konfiguracjach mieszczących od czterech do sześciu pasażerów i jednego pilota. Statek powietrzny wyglądem przypomina mały samolot z dwoma zestawami skrzydeł na których umieszczone są kanałowe turbiny napędzane elektrycznie.

Obecnie firma buduje pierwsze pełnowymiarowe egzemplarze samolotów testowych oczekujących na certyfikację. Pierwsze załogowe loty testowe odbędą się na początku przyszłego roku.