"Za dwa lata gotowe będzie studium wykonalności szybkiej kolei Budapeszt-Bratysława-Brno-Warszawa po rozstrzygnięciu przetargu przez państwowego inwestora" – napisała gazeta.

Jak podkreśla "Magyar Nemzet", szybka kolej połączy miasta państw V4 trasą długości 700-900 km, a pociągi będą się na niej przemieszczać z prędkością co najmniej 250 km/h, ale studium uwzględni także parametry przy prędkości 300 i 350 km/h.

Zwycięzcą przetargu na studium wykonalności zostało konsorcjom węgierskich firm o nawie NSV Varso, które przygotuje je za 1,1 mld ft (3,4 mln euro).

Szybka kolej zostanie poprowadzona nową trasą, a Dunaj i Odrę przekraczać będzie nowymi mostami pod Bratysławą oraz w Ostrawie. Studium wykonalności obejmować będzie m.in. budowę tuneli oraz skrzyżowań z ruchliwymi trasami - informuje dziennik.

Jak pisze "Magyar Nemzet", docelowo szybka kolej ma przewozić co najmniej pół miliona pasażerów rocznie i będzie stanowić konkurencję dla transportu lotniczego.

Ministrowie odpowiedzialni za transport w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech podpisali wspólną deklarację o budowie kolei dużych prędkości 1 października 2018 r.

>>> Czytaj też: CPK zmieni układ transportowy Polski [MAPA 10 LINII KOLEJOWYCH]