Szef MI dodał, że dzięki podpisanej umowie połączenia pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską będą mogły uruchomić Polskie Linie Lotnicze LOT i narodowi przewoźnicy z Arabii Saudyjskiej.

Już nie będą nas w tym musiały wyręczać linie lotnicze z innych państw

"Dzisiaj kończy się epoka, kiedy nasi przewoźnicy nie mogli realizować bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską, a Królestwem Arabii Saudyjskiej. Już nie będą nas w tym musiały wyręczać linie lotnicze z innych państw, także sąsiednich" - powiedział Adamczyk.

Reklama

Minister infrastruktury stwierdził też, że umowa przyczyni się do wzrostu wymiany turystycznej, kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską.

"Ta umowa jest wyrazem naszego wzajemnego zaufania i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie obywateli naszych państw w obszarze turystycznym, ale także w obszarze biznesowym. Wielki projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale także rozwijające się dynamicznie porty regionalne w Polsce dają rękojmię znakomitych relacji w utrzymaniu połączeń lotniczych między Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej" - stwierdził szef resortu infrastruktury.

Umowa pozwoli wzajemnie uznać uprawnienia wszystkich osób pracujących w ruchu lotniczym

Jak poinformował Adamczyk, umowa pozwoli wzajemnie uznać uprawnienia wszystkich osób pracujących w ruchu lotniczym, które posiadają stosowne certyfikaty.

Obecny na konferencji minister transportu i usług logistycznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Saleh Al-Jasser powiedział, że podpisana umowa o transporcie lotniczym otwiera szereg możliwości dla przewoźników lotniczych z Arabii Saudyjskiej i Polski.

"Myślę, że dzięki tej umowie, a także na skutek tego o czym mówiliśmy dzisiaj, będziemy wspierać tych przewoźników w zakresie realizacji bezpośrednich połączeń. Dzięki temu wsparciu i dzięki możliwościom, które niniejszym otwieramy okaże się, że kontakty między naszymi państwami w znacznym stopniu ulegną zacieśnieniu" - dodał.

autor: Łukasz Pawłowski