Podsumowanie mijającego roku oraz plany Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) na kolejne lata przedstawiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej na dworcu Łódź Fabryczna. Jak podkreślił wiceprezes przewoźnika Janusz Malinowski, 2016 rok był dla ŁKA rekordowy pod względem liczby pasażerów oraz rozwoju kanałów sprzedaży.

"Do końca grudnia przewieziemy ponad 2,5 mln osób, czyli o 27 proc. więcej niż w 2015 roku. To efekt kolejnych uruchomionych w tym roku kierunków, m.in. do Skierniewic oraz weekendowych połączeń do Warszawy, gdzie kursuje już pięć par pociągów" – powiedział.

Wzrosła także liczba osób podróżujących na pozostałych liniach: do Łowicza, Sieradza i Kutna. Jak podano, z kilkudziesięciu przystanków znajdujących się w obszarze Łodzi skorzystał łącznie ponad 1 mln podróżnych.

Malinowski podkreślił, że w przeprowadzanych co pół roku badaniach ofertę regionalnego przewoźnika doceniają podróżni, przede wszystkim pod względem systemów sprzedaży biletów.

"Bardzo je rozwinęliśmy, bo mamy już cztery portale i aplikacje mobilne sprzedające nasze bilety; oferują je także inni przewoźnicy w całej Polsce; są też dostępne automatach biletowych na dworcach oraz w biletomatach MPK w Łodzi" – wyjaśnił.

Dodał, że w spółka zakończy rok z zyskiem.

W planach ŁKA na 2017 rok jest przewiezienie co najmniej 3,2 mln osób. "To wynik realny, bo widzimy bardzo duże przyrosty pasażerów, co jest efektem otwarcia dworca Łódź Fabryczna (11 grudnia – PAP). W ciągu 11 dni od jego uruchomienia zanotowaliśmy 17 proc. więcej pasażerów" – tłumaczył.

Jak zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, otwarcie dworca zamknęło symbolicznie pierwszy etap budowy systemu ŁKA. Obejmował on m.in. sieć połączeń kolejowych skoncentrowanych wokół Łodzi: Sieradz–Łódź, Kutno–Łódź, Łowicz–Łódź, Koluszki–Łódź. W jego ramach zmodernizowano także linie kolejowe.

Marszałek dodał, że w ramach drugiego etapu został rozstrzygnięty przetarg na zakup 14 pociągów. Nowe składy ŁKA ma zakupić od firmy Newag S.A. z Nowego Sącza za ok. 236,8 mln zł.

"W tej chwili weryfikujemy dokumentację i spodziewamy się, że styczniu będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcą" – poinformował Stępień.

Pierwsze nowe pociągi mają pojawić się w Łodzi w drugiej połowie 2018 r. i docelowo obsługiwać kolejne nowe kierunki w planowanej siatce połączeń – do Piotrkowa Tryb. i Radomska oraz Tomaszowa Maz. i Opoczna.

Spółka samorządu łódzkiego regularne połączenia uruchomiła w czerwcu 2014 roku. Obecnie obsługuje pięć kierunków w woj. łódzkim oraz weekendowe połączenie do Warszawy. Do tej pory łącznie ŁKA przewiozła ok. 4,8 mln osób.