"Rzeczywiście podjęliśmy decyzję, że w tym momencie nie wprowadzamy jednolitego podatku" - powiedziała szefowa rządu. Dodała, że w sprawach podatkowych Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie "przedstawiał propozycje różnych zmian".

"Natomiast w 2017 roku system podatkowy będzie funkcjonował na takich zasadach, jakie już zostały przyjęte, nie będzie tutaj większych zmian" - zapewniła szefowa rządu.

Ci, którzy krytykują budżet niech powiedzą, co robili z pieniędzmi przez 8 lat

Warto żeby ci, którzy dzisiaj krytykują budżet przygotowany przez PiS, odpowiedzieli Polakom co robili z pieniędzmi z budżetu państwa przez 8 lat w czasie rządów PO i PSL- powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

"Ci, którzy dzisiaj krytykują i którzy krytykowali w grudniu 2015 r. budżet przygotowany przez PiS, program Rodzina 500 Plus, Mieszkanie Plus, obniżenie wieku emerytalnego, darmowe leki dla seniorów, którzy krytykowali to wszystko, co my zrealizowaliśmy, warto, żeby odpowiedzieli Polakom co robili z pieniędzmi publicznym, co robili z pieniędzmi z budżetu państwa przez 8 lat, dlaczego wcześniej te pieniądze nie trafiały do obywateli" - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

Dziś - mówiła - "można zadać jedno krótkie pytanie: gdzie były te pieniądze, gdzie i na co przeznaczano te pieniądze w czasie gdy rządziła PO i PSL".

"Dlaczego te pieniądze, które dzisiaj my kierujemy do polskich rodzin nie zostały wcześniej tam skierowane. Przecież budżet państwa, jak pokazaliśmy najlepiej, jest w stanie to wszystko wytrzymać" - powiedziała szefowa rządu.

Wsparcie dla rodzin będzie kontynuowane, priorytetem w 2017 będzie rozwój

Rok 2016 upłynął pod znakiem rodziny, wsparcie dla polskich rodzin będzie kontynuowane, ale w 2017 priorytetem będzie rozwój i gospodarka - powiedział w czwartek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu zaznaczyła, że już w 2016 roku rozpoczęto programy dotyczące rozwoju - decyzją rządu powstał Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, by - jak mówiła - projekty prorozwojowe mogły być szybciej, lepiej i skuteczniej wprowadzane w życie.

Premier mówiła też, że w ramach komponentu prorozwojowego podjęte zostały działania na rzecz rolników - tu wymieniła m.in. regulację dla ochrony ziemi, wcześniejsze wypłaty dopłat bezpośrednich, ochronę polskiej marki, kwestię ubezpieczeń rolniczych. "To jest realna pomoc, która została skierowana na polską wieś" - powiedziała Szydło.

Zaznaczyła też, że większa część pieniędzy wypłaconych w ramach programu Rodzina 500+ znalazła się w rodzinach mieszkających na wsi. Jak dodała, to pokazuje skalę pomocy i wsparcia dla polskiej wsi przekazanej w tym roku.

Szefowa rządu mówiła też o rozpoczęciu procesu repolonizacji banków, zaznaczając, że będzie on kontynuowany, o odbudowie polskiego przemysłu, o decyzji, że wyposażenie polskiej armii będzie produkowane i kupowane w polskich zakładach zbrojeniowych, obniżeniu CIT dla mikroprzedsiębiorców, a także o działaniach na rzecz odbudowy potencjału polskiego górnictwa, których celem jest by było ono nowoczesne i konkurencyjne i by było ono gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Rekomendacje z przeglądu emerytalnego trafią do Sejmu

Rekomendacje przeglądu emerytalnego, które mają trafić do Sejmu, będą fundamentem do debaty na temat przyszłości systemu ubezpieczeń społecznych - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

Premier poinformowała, że "przegląd emerytalny", zostanie przesłany do Sejmu. "Jest pewnym materiałem do dyskusji, nad którym mam nadzieję, pochyli się Sejm. To jest właśnie temat do prac Sejmu do dyskusji. O tym potrzeba rozmawiać w Sejmie, to jest potrzebne dla Polaków" - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że rekomendacje przeglądu emerytalnego i dyskusja nad nimi jest potrzebna, aby zbudować "dobry i stabilny system emerytalny". "To będzie fundament do rozmowy i do debaty na temat przyszłości systemu emerytalnego w Polsce. Myślę, że to jest dobry punkt wyjścia" - dodała Szydło.

Zapowiedziała, że na początku przyszłego roku zaprosi ekspertów, aby porozmawiać na temat zmian, które mogą być wprowadzone w systemie emerytalnym. Podkreśliła, że w tej sprawie będzie rozmawiać także z minister pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz szefową ZUS Gertrudą Uścińską.

Premier zaznaczyła, że wnioski ekspertów z przeglądu emerytalnego mogą stanowić podstawę do prac nad projektami ustaw.

Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje przyjęły w grudniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów. Wśród rekomendacji znalazła się propozycja, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na indywidualnych subkontach Polaków, prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

Zgodnie z komunikatem Komitetu Ekonomicznego rekomendacja ta jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Według niego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

Rząd przyjął projekt ułatwiający ściąganie alimentów

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia - poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu rządu.

"Dziś przyjęliśmy zmianę ustawy, która ułatwi ściąganie alimentów od tych, którzy uchylają się z tego obowiązku wobec swoich dzieci i również utrudni uchylanie się przed tym obowiązkiem. To jest ważne rozwiązanie, ważna zmiana, która mieści się m.in. w cyklu ustaw prorodzinnych, które zostały wprowadzone w tym roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości" - powiedziała premier.

"Warto powiedzieć i przypomnieć, co wydarzyło się w ciągu tych 12 miesięcy, jakie zmiany zostały wprowadzone" - powiedziała Szydło. Dodał, że w tym czasie rząd zajmował się "sprawami zwykłych Polaków".

W ramach projektów prorodzinnych, które - jak zaznaczyła "przywracały godne życie polskim rodzinom, wprowadziły stabilizację funkcjonowania polskich rodzin" - wymieniła: program Rodzina 500 plus, Mieszkanie plus. Przypomniała o wprowadzeniu m.in. minimalnej płacy w wysokości 2 tys. zł, minimalnej emerytury w wysokości tysiąca złotych, minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł oraz darmowych leków dla seniorów.

"Nie ma już w tej chwili procederu odbierania rodzinom dzieci tylko i wyłącznie w powodu niskich dochodów" - podkreśliła premier.

Zdanie Polski nt. polityki zagranicznej brane jest dziś pod uwagę

Przez ostatnie osiem lat, za rządów PO-PSL, Polska była konsumentem polityki zagranicznej przygotowywanej w innych stolicach, obecnie brane jest pod uwagę zdanie płynące z Warszawy, my jesteśmy tymi, którzy tę politykę zagraniczną serwują - stwierdziła premier Beata Szydło.

Szefowa rządu podsumowała w czwartek rok 2016 r. m.in. w obszarze polityki zagranicznej. Oceniła, że mijający rok był w tym obszarze niełatwym czasem nie tylko z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej, ale także ze względu na to "co dzieje się w Europie i na świecie" - w tym kontekście wymieniła m.in. kryzys migracyjny.

"Zdecydowana postawa polskiego rządu, zdecydowana postawa Polski, jasne postawienie tezy, że polityka imigracyjna, ten kryzys imigracyjny może być rozwiązany tylko i wyłącznie poprzez pomoc humanitarną tam na miejscu i rozwiązywanie problemów, tam gdzie one się rodzą - przez wzmocnienie granic zewnętrznych UE przynosi efekty, przynosi owoce, dlatego, że dzisiaj większość państw UE właśnie taki punkt widzenia zaczyna prezentować. Można powiedzieć zbyt późno, ale z drugiej strony można też powiedzieć i nareszcie" - powiedziała Szydło

Jak mówiła, dzisiaj polska polityka zagraniczna, przede wszystkim polska polityka unijna, jest "bardzo obserwowana".

"Ale z drugiej strony Polska jest państwem, na które właśnie patrzy się biorąc pod uwagę to zdanie, które płynie z Warszawy. To jest ważna wiadomość, ponieważ do tej pory, przez ostatnie osiem lat byliśmy raczej konsumentami takiej polityki zagranicznej, która była przygotowywana w innych stolicach, dzisiaj to my jesteśmy tymi, którzy tę politykę zagraniczną serwują" - powiedziała Szydło.

Podkreśliła pracę Polski w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która, jak powiedziała Szydło, jest dzisiaj poważnym graczem na arenie międzynarodowej i unijnej. "Warto bardzo głośno upominać się o rozwój Europy Środkowo-wschodniej" - powiedziała premier.

Przypomniała, że w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży, podkreśliła, że organizacyjnie zostało to wydarzenie przeprowadzone perfekcyjnie. "Było to wydarzenie, które stało się ambasadorem Polski, które pokazało, że Polska jest bezpiecznym, spokojnym krajem, że jest krajem, do którego warto przyjeżdżać" - powiedziała Szydło.

Polska będzie zwiększać pomoc humanitarną dla państw Bliskiego Wschodu

Polska będzie zwiększać pomoc humanitarną dla państw Bliskiego Wschodu; środki mają pochodzić z rezerwy budżetowej - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło.
"Będziemy zwiększać pomoc humanitarną dla państw Bliskiego Wschodu. Taka decyzja już została podjęta. W tym roku tych środków zostało wyasygnowanych dużo więcej niż założyliśmy" - powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej.

Jak dodała, pieniądze na ten cel mają pochodzić z rezerwy budżetowej, a w najbliższym czasie będą podpisywane ostatnie decyzje w sprawie udzielenia pomocy.
"Na pewno w przyszłym roku chcemy, by ta pomoc humanitarna ze strony Polski była jeszcze większa" - podkreśliła.

Szefowa rządu przypomniała, że w ramach pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie Polska realizuje wspólnie z Niemcami inwestycję budowy szpitala. "Będziemy też realizować inne działania poprzez polskie organizacje humanitarne, z którymi współpracujemy" - zapowiedziała premier.

Rok 2016 r. upłynął pod znakiem bezpieczeństwa

Premier Beata Szydło podkreśliła w czwartek, że rok 2016 r. "upłynął także pod znakiem bezpieczeństwa". Wskazała, że decyzje, które zapadły na szczycie NATO w Warszawie, podnoszą bezpieczeństwo Polski i całego regionu.

"Zapadły decyzje, ażeby wyposażenie i sprzęt dla polskiej armii kupować i produkować w polskich zakładach zbrojeniowych" - mówiła premier Beata Szydło na konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu rządu.

Premier powiedziała, że rok 2016 r. "upłynął także pod znakiem bezpieczeństwa". "Przypomnę państwu ważne wydarzenie - szczyt NATO w Polsce tutaj w Warszawie, świetnie tutaj przeprowadzony, a przede wszystkim - wszyscy mówią o tym, jakie zostały tutaj podjęte ustalenia. Decyzje, które na szczycie NATO zapadły, podnoszą bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale całego naszego regionu" - powiedziała Szydło.

Dodała, że ustalenia te zostaną na początku przyszłego roku wdrożone do realizacji. Premier wskazała, że w mijającym roku zrealizowano m.in. projekt powołania Obrony Terytorialnej. "To jest równe czas powstania Obrony Terytorialnej, odbudowa polskiego przemysłu obronnego, ale też jest to ogromne osiągnięcie Ministerstwa Obrony Narodowej, przywrócenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, polityka historyczna, przywracanie pamięci tych, którzy byli przez dziesiątki lat wymazywani z kart historii polski" - podkreśliła premier.

"I wreszcie, mówiąc o bezpieczeństwie, nie można nie wspomnieć o modernizacji służb mundurowych, o przywracaniu posterunków policji, co realizuje ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji" - przypomniała szefowa rządu.

>>> Czytaj też: Kadrowa karuzela w państwowych spółkach. Ludzie Morawieckiego do odstrzału