Ministerstwo podkreśliło, że do liczby ponad 25 tysięcy należy dodać także tych młodych migrantów, którzy przedostają się do Włoch drogą lądową. Jak szacuje, jest ich coraz więcej, choć dokładnie nie wiadomo, ilu.

Maria Caprara, odpowiadająca w MSW za ośrodki dla nieletnich przybyszów, przedstawiając w parlamencie informację o ich działalności zauważyła, że coraz trudniej budować system udzielania gościny tej grupie ludzi przy tak znacznym wzroście ich napływu.

„Burmistrzowie miast mają problem z uporaniem się z tą sytuacją” - przyznała. Dlatego, dodała, Włochy zwróciły się do Unii Europejskiej o przyznanie 13 milionów euro na takie struktury.

Zgodnie z przepisami państwo włoskie przeznacza 45 euro dziennie na pobyt każdego nieletniego migranta. Przebywają oni w osobnych ośrodkach.

Kontrolę w takich placówkach zapowiedziała w czwartek krajowa rzeczniczka praw dzieci i młodzieży Filomena Albano. Jak wyjaśniła, tylko dzięki monitoringowi możliwe będzie zapewnienie proceu integracji i poszanowania praw przebywających w nich nieletnich.(PAP)